Sodyum bentonit ile bazı iletken polimerlerin kompozitlerinin sentezi ve özelliklerinin iyileştirilmesi
Synthesis and improving of some characteristics for some composites of conductive polymers using sodium bentonite
  1. Tez No: 212671
  2. Yazar: ERCAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısmada kimyasal yöntem ile Polipirol / Na-Bentonit iletken kompoziti hazırlanmaya çalısılmıstır. Bu amaçla kloroformlu ve kloroformsuz olmak üzere iki ortam kullanılmıstır. Sodyum bentonit deiyonize su veya saf etil alkolde bekletilerek sisirilmistir. Daha sonra FeCl3 tuzu dopant olarak kullanılmak suretiyle polimerlesme saglanmıstır. Kompozitler hazırlanırken kütlece farklı oranlarda Polipirol / Na-Bentonit yapısı olusturulmaya çalısılmıstır. Deiyonize su veya saf etil alkolde sisirilerek 45 oC' de hazırlanan kompozitlerde kütlece oranlar 2:1, 1:1, 2:3 ve 1:2 olarak seçilmistir. Ayrıca kloroform kullanılmadan çözücü olarak yalnızca deiyonize suyun kullanıldıgı örneklerden 1:1 oranında hazırlanan kompozit için 30 oC, 45 oC, 60 oC ve 75 oC sıcaklıklar seçilmistir. Kloroform kullanılmadan çözücü olarak yalnızca saf etil alkolün kullanıldıgı örneklerden 1:2 oranında hazırlanan kompozitler için 30 oC, 45 oC, 60 oC ve 75 oC sıcaklıkları seçilmistir. Kloroformlu ortamda çözücü olarak deiyonize suyun kullanıldıgı örneklerden 1:2 oranında ve çözücü olarak saf etil alkolün kullanıldıgı örneklerden 1:2 oranında hazırlanan kompozitler için 30 oC, 45 oC ve 60 oC sıcaklıklarda kompozitler hazırlanmıstır. Kompozitler FTIR (Fourier Transform Infrared), SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu), TGA (Termogravimetrik Analiz), XRD (X-Isını Difraksiyonu) ile karakterize edilmis ve adsorpsiyon özellikleri incelenmistir. letkenlik ölçümleri dört nokta teknigi ile yapılmıstır. FTIR ve XRD sonuçları kompozit olustugunu kanıtlamaktadır. XRD sonuçlarına göre sodyum bentonitin tabakaları arasındaki uzaklıgın artması polipirolün tabakalar arasına girdigini göstermektedir. SEM sonuçlarından ise polipirolün sodyum bentonit yapısına farklı oranlarda girerek sodyum bentonitin morfolojisini degistirdigi gözlendi. Adsorpsiyon sonuçları sodyum bentonitin polipirolü adsorplayarak yüzey alanının ve gözenek hacminin küçüldügünü ıspatlamaktadır. Yapılan iletkenlik ölçümleri sonucunda sodyum bentonitin yapısına giren polipirol miktarı arttıkça iletkenligin arttıgı gözlenmistir. Anahtar Kelimeler : letken polimerler, sodyum bentonit, polipirol,
Özet (Çeviri)
In this study, ıt was aimed to prepare Polypyrrole / Na-Bentonite conductıve composites by using chemical method. It has used two medium as with chloroform kept at the sodium bentonite deionized water or pure etyl alcohol to be blown up. Polymerization has enabled by using FeCl3 salt. When preparing composites Polypyrrole / Na-Bentonite structure has tried to prepare at different ratios by weight. The composites prepared at 45 oC by blowing up at the medium of deionized water or pure ethyl alcohol have chosen the ratio of 2:1, 1:1, 2.3 and 1:2 by weight. Moreover the samples that prepared by using deinozed water as a solvent without chloroform medium, ıt has chosen the temperature 30 oC , 45 oC , 60 oC ve 75 oC for the composite of 1:1 ratio by weight. The samples that prepared by using pure ethyl alcohol as a solvent without chloroform medium, ıt has chosen the temperature 30 oC, 45 oC, 60 oC ve 75 oC for the composite of 1:2 ratio by weight. The samples that prepared by using deionized water as a solvent with chloroform medium 1:2 ratio by weight and the samples that prepared by using ethyl alcohol as a solvent with choloroform medium 1:2 ratio by weight. It has chosen the temperature of 30 oC, 45 oC and 60 oC for that composites. FTIR (Fourier Transform Infrared) SEM (Scanning Electron Microscope), Adsorption Specifications, TGA (Thermal Gravimetric Analysis), XRD (X Ray Diffraction) specifications of the composites has evaluated and the measurement of conductivity has done by using four point techniques. The results of FTIR and XRD proved that ıt was composite. Increasement of the distance between sodium bentonite layers showed that polypyrrole involved in the layers. According to SEM results polypyrrole reacted with sodium bentonite with different ratios and changing of morphology of sodium bentonite has observed. Adsorption results proved that sodium bentonite adsorbed polypyrrole and surface area and volume of pores decreased. The conductivity measurements showed that when the amount of polypyrrole increased at the structure of sodium bentonite the conductivity has increased directly proportional. Key words : Conductive polymer, sodium bentonite, polypyrrole, .composites, clay.