Klinik örneklerden izole edilen Klebsiella bakterilerinin identifikasyonu ve enzimatik aktivitesi
Identification and enzyme activity in Klebsiella bacteria isolated from clinical samples
  1. Tez No: 212669
  2. Yazar: SELİN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Biology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZETGeniş spektrumlu beta laktam antibiyotikler bakterisid etkili olması ve yan etkilerinin az olması nedeniyle klinisyenler tarafından oldukça sık kullanılan antibiyotiklerdir. Bu ilaçların klinikteki kullanımı arttıkça bu antibiyotiklere karşı özellikle beta laktamazlara bağlı direnç de artmaya başlamıştır.Bu çalışmada 194 Klebsiella izolatının 172(%88,66)'sinde ß-laktamaz enzim aktivitesi pozitifitir.Çalışmada Amikasin, Ampsilin, Piperasilin, Sulbaktam/Ampsilin ve Trimethoprim/sulfometaksozol antibiyotikleri kullanılmıştır. Klebsiella bakterilerinde beta laktam inhibitörü olan Sulbaktam/Ampsilin'e %13,40 duyarlı, beta laktamaz türevi Ampisilin'e karşı ise %2,06 duyarlı olduğu gözlenmiştir. Trimethoprim/sulfometaksozol'e %34,02 duyarlılık saptanmıştır. Piperasilin'e ise %1,03 duyarlı Klebsiella suşları kaydedilmiştir. Ancak Klebsiella bakterilerinin Amikasin'e %45,36 duyarlı olduğu gözlenmiştir.Bu çalışmada K.pneumoniae, K.oxytoca'ya ek olarak K.rhinoscleromatis, K. ornitolytica, K.ozaenae'de de GSBL varlığını saptanmıştır. Klebsiella'da GSBL varlığı çift disk sinerji testi(ÇDST) ve klavulanik asit kombinasyonu içeren disk kullanımı yöntemi ile çalışılmıştır.Çalışmamızda ÇDST yöntemiyle %65 oranında GSBL pozitiflik gözlemlenmiştir. Klebsiella izolatlarının ÇDST'nde kullanılan antibiyotiklerden Amoksisilin/Klavulanikasit'e %19,07, Seftazidim'e karşı %39,17, Aztreonam'a %28,35, Sefotaksim'e %10,82 duyarlı, Seftriakson'a %22,16 ve Sefpodoksim' e %12,89'u duyarlıdır. Klavulonik asit kombinasyonu içeren disklerin kulanımı yöntemiyle Klebsiella şuşlarının %53'ü GSBL (+) pozitiftir. Türlere göre ÇDST ile yapılan GSBL dağılımına bakıldığında 2 K. ornithinolytica'nın 2'si, 2 K.rhinoscleromatis'in 1'i, 8 K.ozaenae'nin 5'i, 15 K.oxytoca'nın 8'i, 167 K.pneumoniae'nin 110'u GSBL pozitiflik gözlemlenmiştir. Klavulanik asit kombinasyonu içeren disk kullanımı yöntemiyle yapılan GSBL dağılımına bakıldığında ise K.ornithinolytica'nın ve K.rhinoscleromatis'in ÇDST yöntemiyle aynı GSBL oranına sahip olduğu, 8 K. ozaenae'nin 5'inde, 15 K. oxytoca'nın 5'inde, 167 K. pneumoniae'nin ise 90'ında GSBL pozitiflik gösterdiğini gözlenmiştir.Beta laktamaz ve GSBL enzim aktiviteleri bakımından ülkeler, bölgeler, hastaneler ve aynı hastanedeki birimler arasında da farklılıklar gözlenmektedir. Bizim çalışmamızda da yüksek oranda GSBL pozitifliği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Clinicans often uses Extenden Spectrum of Beta Lactam antibiotics because of its bacterisid effects and miniority of advers effects. When usage of these medicines increases in clinics, bacteria resistance dependent on beta lactamase against these antibiotics also increases.In this study, 194 Klesbsiella isolates, 172(%88,66) of beta lactamase enzyme activity are positive.In this study, Amikacin, Ampicillin, Piperacillin, Sulbactam/Ampicillin and Trimethoprim/Sulfamethoxazole were used. Sensitivity of Sulbactam/Ampicillin %13,40, sensitivity of Ampicillin %2,06, sensitivity of Trimethoprim/ Sulfamethoxazole %34,02, sensitivity of Piperacillin %1,03 were observed but sensitivity of Amikacin %45,36 was observed in Klebsiella strains.In this study, ESBL were found in K.rhinoscleromatis, K. ornitolytica, K.ozaenae as K.pneumoniae and K.oxytoca. The existence of the ESBL has been investigated by Double Disc Synergy Test(DDST) and disc method including Clavulonic acide combination.ESBL has been detected %65 in Klesbsiella bacteria by DDST. Klebsiella isolates are sensitive to Amoxycillin/Clavulonic acide %19,7, Ceftazidime %39,17, Aztreonam %28,35, Cefotaxime %10,82, Ceftriaxone %22,16, Cefpodoxime %12,89 of DDST antibiotics. ESBL has been detected %53 in Klesbsiella bacteria by disc method including Clavulonic acide combination. The existence of ESBL has been observed at 2 of 2 K. ornithinolytica, 1 of 2 K.rhinoscleromatis, 5 of 8 K.ozaenae, 8 of 15 K.oxytoca, 110 of 167 K.pneumoniae by DDST. The existence of ESBL has been observed at 5 of 8 K. ozaenae, 5 of 15 K. oxytoca, 90 of 167 K. pneumoniae and at K. ornithinolytica, K.rhinoscleromatis ESBL were found same as DDST by disc method including Clavulonic acide combination.Differences from the point of view of beta lactamase and ESBL enzyme activity is also being observed in countries, areas, hospitals and between clinics in the same hospitals. In this study, ESBL were found high ratio in Klebsiella.