Organik kirleticilerin sudaki adsorpsiyonunun incelenmesi
The investigation of adsorption of organic pollutants in water
- Tez No: 212688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL YAŞYERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Klorlu uçucu organik bileşikler suda önemli derecede çevre problemi yaratan kirleticilerdir. Bu çalışmada diklorometan, 1,2-dikloroetan, kloroform, 1,1,1-trikloroetan ve karbontetraklorür'ün sudaki dinamik davranışları tek taraflı moment tekniği kullanılarak incelenmiştir. Çalışılan izleyicilerin (kirleticilerin) suda tersinir adsorplandığı sıfırıncı momentlerinin değerlendirilmesi ile görülmüştür. İzleyicilerin adsorpsiyon denge sabiti ve penetrasyon mesafesi puls ? tepki deneyleri için türetilen birinci mutlak ve ikinci merkezi moment yardımıyla elde edilmiştir. Deneyler 30°C deki tek taraflı adsorpsiyon hücresinde gerçekleştirilmiştir. Diklorometan, 1,2-dikloroetan, kloroform, 1,1,1-trikloroetan ve karbontetraklorür izleyicileri için gaz su ara yüzeyindeki adsorpsiyon denge sabitleri bulunmuştur. Bu çalışmada tek taraflı adsorpsiyon hücresinde moment tekniği kullanılarak adsorpsiyon denge ve penetrasyon mesafesi değerlerinin başarılı bir şekilde değerlendirilebileceği görülmüştür.Diklorometan, 1,2-dikloroetan, kloroform, 1,1,1-trikloroetan ve karbontetraklorür izleyicileri için gaz su ara yüzeyindeki adsorpsiyon denge sabitleri sırasıyla 0,255 cm³/cm², 0,3 cm³/cm², 0,73 cm³/cm², 0,49 cm³/cm² ve 0,54 cm³/cm² hesaplanmıştır. Bu izleyiciler için penetrasyon mesafeleri sırasıyla 0,01 cm, 0,006 cm, 0,01 cm, 0,04 cm ve 0,018 cm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chlorinated volatile organic compounds are pollutants creating major environmental problem in water. In this study, dynamic behaviour of dichloromethane, 1,2-dichloroethane, chloroform, 1,1,1-trichloroethane and carbon tetrachloride in water was investigated by using the one sided moment technique. As a result of interpretation of zeroth moments analysis of tracers used, reversible adsorption has been observed. Adsorption equilibrium constant and penetration length of tracers were obtained by the first absolute and second central moment expressions derived for pulse ? response experiments. Experiments were carried out with tracers in the one ? sided adsorption cell at 30 °C. The adsorption equilibrium constants of dichloromethane, 1,2-dichloroethane, chloroform, 1,1,1-trichloroethane and carbon tetrachloride at gas ? water interface were evaluated. This study has shown that the adsorption equilibrium constant and penetration length values could be successfully evaluated using the one ? sided adsorption cell moment technique.The adsorption equilibrium constant for dichloromethane, 1,2-dichloroethane, chloroform, 1,1,1-trichloroethane and carbon tetrachloride were calculated as 0.255 cm³/cm², 0.3 cm³/cm², 0.73 cm³/cm², 0.49 cm³/cm² and 0.54 cm³/cm², respectively. Penetration lengths for these tracers were found as 0.01 cm, 0.006 cm, 0.01 cm, 0.04 cm and 0.018 cm, respectively.