Bazı organik boyaların sulu çözeltilerinden kenevir yüzeyi ve kompozitleri tarafından adsorpsiyonunun incelenmesi
Studying the adsorption of some organic dyes from their aqueous solutions by hemp surface and its composites
  1. Tez No: 942682
  2. Yazar: AMEER MANSOOR GHANAWI ALDIWANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Atık sudaki fazla boya çevreyi kirletmekte ve rengin sucul sistemden düzgün bir şekilde uzaklaştırılmasını zorlaştırmaktadır. Bu araştırmanın amacı, çevresel bir kabuk malzemesi olan kenevir atığını, katyonik (Janus yeşili) ve anyonik (Kongo kırmızısı) boyaların sulu çözeltilerden uzaklaştırılması için etkili adsorban yüzeyler olarak geri dönüştürmektir. Kenevir atığının dört yüzeyi (kenevir tozu, kenevir lifi, kenevir-ligand ve kenevir kompleksi) FT-IR, XRD, FESEM, EDX, BET ve GC kütle analizi ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar, adsorbanların JG ve CR boyaları için etkili adsorpsiyon özelliklerini ortaya koymuştur. Adsorpsiyon sürecinin sonuçları, JG ve CR boyalarının verimli bir şekilde ortadan kaldırıldığını, 60 dakikalık temas süresi, 1 g/L (kenevir tozu ve kenevir lifi) ve 2 g/L (kenevir-ligand ve kenevir kompleksi) dozu ve 75 mg/L ve CR boyası için 40 mg/L başlangıç JG boya konsantrasyonunu içeren optimum koşullar altında %87'den fazla giderim oranı olduğunu ortaya koymuştur. Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modelleri kullanılarak adsorpsiyon sürecinin dengesinin tanımlanmasında etkili olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada, denge adsorpsiyon verileri Langmuir izoterm modelini takip etmektedir. Doğrusal Langmuir modeli, ortam sıcaklığında en yüksek adsorpsiyona sahiptir. Öte yandan, kinetik modelin verileri, iki boyanın dört adsorban üzerine adsorpsiyon sürecini karakterize etmede sözde ikinci derece (PSO) modeli için sözde birinci derece (PFO) modelinden daha güçlü bir korelasyon katsayısı (R2) değeri ortaya koymuştur. Termodinamik parametreler (∆G°, ∆H° ve ∆S°) adsorpsiyon sürecinin spontane, uygulanabilir ve endotermik olduğunu göstermektedir. Son olarak, bu çalışma sudan kirleticileri uzaklaştırmak için kenevir atıklarından faydalı ve ekonomik adsorbanlar oluşturmaya yönelik yeni bir yaklaşım önermektedir. Bu, kenevir yüzey kalıntısının çeşitli zehirli boyalar ve tehlikeli organik maddeler için yeni bir adsorban olarak uygulanmasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The excess of dye in wastewater polluted the environment, making it difficult to remove the color from the aquatic system properly. The goal of this research was to recycle hemp waste, an environmental husk material, as effective adsorbent surfaces for the removal of cationic (Janus green) and anionic (Congo red) dyes from aqueous solutions. The four surfaces of hemp waste (hemp powder, hemp fiber, hemp-ligand, and hemp complex) have been characterized by FT-IR, XRD, FESEM, EDX, BET, and GC mass analysis. The results established adsorbents' efficient adsorption characteristics for JG and CR dyes. The results of the adsorption process revealed that JG and CR dyes were efficiently eliminated, removal rate of more than 87% under optimal conditions, which included a contact time of 60 minutes, a dose of 1 g/L of (hemp powder and hemp fiber) and 2 g/L of (hemp-ligand and hemp complex), and an initial JG dye concentration of 75 mg/L and 40 mg/L for CR dye. By utilizing Langmuir, Freundlich, and Temkin isotherm models were found to be effective in defining the equilibrium of the adsorption process. In this study, the equilibrium adsorption data follows the Langmuir isotherm model. The linear Langmuir model has the highest adsorption at ambient temperature. On the other hand, the kinetic model's data revealed a stronger correlation coefficient (R2) value for the pseudo-second order (PSO) model than the pseudo-first order (PFO) model in characterizing the two dyes adsorption process onto all four adsorbents. The thermodynamic parameters (∆G°, ∆H°, and ∆S°) indicate that the adsorption process was spontaneous, practicable, and endothermic. Finally, this study proposes a novel approach to creating useful and economical adsorbents from hemp waste to remove contaminants from water. This supports the application of hemp surface residue as a novel adsorbent for various poisonous dyes and hazardous organic