Elektrostatik filtreler ve endüstriyel uygulamaları
Electrostatic filters and industrial applications
- Tez No: 212716
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Geleneksel elektrostatik toz tutucunun teorik ve teknik gelişmeleri, bu çalışmada modern tasarımı, fiziksel yapısı ve uygulamadaki performansı vurgulanarak gözden geçirilmiştir. Korona boşalması tekniğinin elektrostatik toz tutucuda kullanımı, korona boşalması parametrelerindeki ve mühendislikte modelleme prosedürlerindeki yeni gelişmelerin açıklanabilmesi amacıyla özetlenmiştir. Elektrostatik toz tutucu teknolojisinde, partikül yükünün ve partükül hızının toz tutucu performansı üzerinde güçlü etkilerinin olduğu bilinmektedir. Daha önceki araştırma çalışmaları da kullanılarak, partikül hızı ve yükünün kontrolü için, üç farklı geometrik şekilde elektrot kullanılmıştır. Her bir elektroda negatif dc gerilim uygulanarak toz tutma kapasiteleri incelenmiştir. Farklı geometrideki elektrostatik toz tutucuların mühendislik özellikleri, tutma mekanizmaları, uygulama performansları ve maliyetleri karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Elektrostatik Filtre, Korona Deşarjı
Özet (Çeviri)
The theoretical and technical developments of traditional electrostatic precipitator are overviewed in this research stressing its modern design and physical structure, and performance in practice. Application of corona discharge technique on electrostatic precipitator is summarized to explain new developments on corona discharge parameters and modeling procedures in engineering. It is known that the particle charge and particle velocity has strong effects on performance of the precipitator in electrostatic precipitator technique. Using the previous research studies, three different electrodes with different geometric shapes has been used for controlling the charge and velocity of the particles. Dust precipitating capacities has been measured by applying negative dc voltage to each of the electrodes. Engineering characteristics, precipitation mechanisms, application performances and costs of electrostatic precipitators with different geometries are realized and compared to each other. Key Words : Electrostatic Filters, Corona Discharge