Çeşitli et örneklerinden izole edilen Bacillus türlerinin tanımlanması, proteolitik ve lipolitik enzim aktivitelerinin araştırılması
Identification of bacillus species isolated from different retail meat, investigation of their proteolytic and lipolytic enzymes activities
  1. Tez No: 212717
  2. Yazar: HAKAN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalısmada, Ankara ilinde çesitli kasap ve marketlerde tüketime sunulan 15'er adet kusbası, kıyma ve tavuk olmak üzere toplam 45 adet et örneginde mezofilik Bacillus cinsi bakterilerin varlıgı ile koliform grup mikroorganizma / E. coli sayısı arastırılmıstır. Tanımlanan bu Bacillus türlerinin proteolitik ve lipolitik enzim aktiviteleri çalısılmıstır. Bu çalısmada aynı zamanda Satujera wiedemanniana (Lalem.) Velen. bitkisinden elde edilen uçucu yagın Bacillus türleri üzerine antimikrobiyal etkisi de arastırılmıstır. ncelenen örneklerden kusbası ve kıyma et örneklerinin hepsinde (%100), tavuk örneklerinin 12'sinde (%80) Bacillus cinsi bakterilerin varlıgı tespit edilmistir. Bu örneklerden toplam 279 Bacillus izolatı elde edilmistir. Bu izolatların 121'i (%36,2) B. circulans, 52'si (%18,6) B. firmus, 40'ı (%14,3) B. lentus, 39'u (%13,9) B. megaterium, 34'ü (%12,1) B. licheniformis, 9'u (%3,2) B. mycoides, 3'ü (%1) B. sphaericus, 1'i de (%0,3) B. cereus olarak tanımlanmıstır. Kusbası ve kıyma et örneklerinden B. circulans sırasıyla 42 (%63,6), 52 (%29,5), tavuk etinden 9 (%24,3) B. megaterium en fazla izole edilen Bacillus türleridir. ncelenen örneklerde koliform grup mikroorganizma / E. coli sayısı EMS yöntemine göre 110,0 adet/gr arasında degisen degerlerde v hesaplanmıstır. 45 örnegin 24'ünde koliform mikroorganizma sayısı >110,0 adet/ gr, E. coli sayısı 5 örnekte >110,0 adet/ gr degerlerinde bulunmustur. Tanımlanan Bacillus izolatlarının proteolitik ve lipolitik enzim aktivite sonuçları degerlendirildiginde 279 Bacillus izolatının 168 (%60,2)'inin proteolitik enzim aktivitesi, 132 (%47,3)'sinin lipolitik enzim aktivitesi pozitif olarak bulunmustur. Satujera wiedemanniana (Lalem.) Velen. bitkisinden elde edilen uçucu yagın Bacillus türleri üzerine antimikrobiyal etkisi agar kuyu difüzyon metoduna göre arastırılmıstır. Uçucu yaglarda antimikrobiyal aktivite en fazla B. megaterium'da (17,0±3,0 mm), en zayıf B. cereus'da (3,0±0,5 mm) bulunmustur. Anahtar Kelimeler : Bacillus, proteolitik ve lipolitik aktivite
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence of Bacillus species and the number of coliform group microorganism / E. coli was investigated a total of 45 samples of meat products consisting of 15 meat balls, 15 minced meat, 15 chicken meat collected from different butcheries and retail markets in Ankara. The proteolytic and the lipolytic activities of identified this Bacillus species was studied. At the same time in this study the antimicrobial activity of essential oil that obtained from Satujera wiedemanniana (Lalem.) Velen. against Bacillus species was investigated. Bacillus species were detected on all of analyzed 15 meat balls (%100) and 15 minced meat samples (%100) and 12 of 15 chicken meat (%80). From this samples 279 isolates were obtained. This isolates were identified as 121 (%36,2) B. circulans, 52 (%18,6) B. firmus, 40 (%14,3) B. lentus, 39 (%13,9) B. megaterium, 34 (%12,1) B. licheniformis, 9 (%3,2) B. mycoides, 3 (%1) B. sphaericus and 1 (%0,3) B. cereus. B. circulans were the most isolated Bacillus spp. from meat balls and minced meat samples 42 (%63,6), 52 (%29,5) respectively, and 9 (%24,3) B. megaterium were the most isolated Bacillus species from chicken meat. In the examined samples, the number of coliform group microorganism / E. coli was calculated by using Most Probable Number technique. It was found vii between 110,0 unit/gr. The number of coliform group microorganism samples were counted in 24 samples >110,0 unit/gr. The number of E. coli were found in 5 samples >110,0 unit/gr. The proteolytic and the lipolytic enzyme activities of identified Bacillus isolates were evaluated. The proteoliytic enzyme activity of 168 of 279 (%60,2) Bacillus isolates and the lipolytic enzyme activity of 132 of 279 (%47,3) Bacillus isolates found as positive. The antimicrobial activity of essential oil obtained from Satujera wiedemanniana (Lalem.) Velen against Bacillus species was investigated by the agar-well diffusion method. Essential oil showed the strongest antimicrobial activity against B. megaterium (17,0±3,0 mm), while showed the weakest antimicrobial activity against B. cereus (3,0±0,5 mm). Key Words : Bacillus, proteolytic and lipolytic activity