Hidrolik santralin dinamik simülasyonu
Dynamic simulation of hydraulic power plant
  1. Tez No: 212725
  2. Yazar: EMRULLAH KILIÇKAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hidrolik santral için dinamik bir modelleme yapılmıştır. Çoğunlukla hidrolik santrallerin bulunduğu ve rezerv elektrik üretimi olarak hidrolik santrallerin kullanıldığı güç sistemimizde hidrolik santrallerin hız kontrol regülatörleri incelenmiştir. Hız regülatörlerinin geçici hız eğimi özellikleri ve gereksinimi ile hız regülatörü stabilitesi simüle edilerek geçici hız eğimi değer aralıklarının tespiti yapılmıştır. Ayrıca, hız regülatörlerinin sıfırlama (reset) süresi ve servo motor kazanç sabitinin hız kontrolünü ne şekilde etkilediği simülasyonlar ile irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Hidrolik santral, Dinamik Model, Geçici Hız Eğimi, Hız Regülatörleri, Frekans Kontrol
Özet (Çeviri)
Speed Control governors of hydraulic power plants, performing significant part of our power system and used also as reserve units, are investigated by means of dynamic modelling of hydraulic power plant. Properties of and requirement of temporary droop and ranges of temporary droop are carried out by simulating stability of frequency control. Moreover, how reset time and servo motor gain constant of governor affect speed control is searched by mode of simulations. Key Words : Hydraulic Power Plant, Dynamic Model, Temporary Droop, Transient Droop, Governor, Frequency Control