Elektrik ve gaz altı ark kaynağında kalıntı gerilmelerin ölçülmesi
Measurement of residual stress on the mag and electric arc welding
- Tez No: 212724
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kaynaklı birlestirmeler günümüz sanayiinde oldukça fazla kullanım alanına sahiptir ve bu islem için çok çesitli kaynak yöntemleri mevcuttur. Kaynaklı birlestirme esnasında birlestirilen malzemelere ani ısı girdisi olmaktadır. Isı girdisi sonucunda farklı gerilmelere maruz kalan malzemede, bu gerilmelerin bir kısmı kalıntı gerilme olara kendini göstermektedir. Kalıntı gerilmeler malzemenin dayanımını azaltan ve zamanla çatlamalara neden olan olumsuz bir etkidir. Bu tez çalısmasında, rijit olarak sabitlenmis gereçlerin 100A ve 140A'lik akım degerleri kullanılarak Elektrik Ark ve MAG kaynagı ile kaynatılmıstır. Kaynak yapılması sonucunda olusan kalıntı gerilmeler delik delme metodu ile ölçülmüstür. Yapılan deney sonucunda, düsük akım degerlerinde yapılan kaynaklı birlestirmelerde ve MAG kaynak yönteminin aynı akım degerlerinde Elektrik Ark kaynak yöntemine göre daha az kalıntı gerilme olusturdugu belirlenmistir. Anahtar Kelimeler : Kalıntı gerilme, delik delme metodu, gerilim ölçerler
Özet (Çeviri)
Welding has a wide variety of use at today?s industry and there are many methods of welding for this process. While welding a sudden high temperature input is occurred. After the input of the temperature the product is faced with different stresses what as these stresses is named as residual stress. Residual stress is a negative effect which decreases the strain and causes splits in time. In this study, fixed products are welded with 100A and 140A currents by electric arc and MAG welding. The residual stress obtained after welding is measured by hole-drilling method. After the experiment, at welding with low current and MAG welding method?s same current measures obtained less residual stress than electric arc welding. Key Words : Residual stress, hole-drilling method, strain gauge