Konutlar için, yakıt hücresi ve güneş pilleri kullanan, şebekeden bağımsız bir güç sisteminin tasarımı ve modellemesi
Design and modelling a stand alone power system for residential purposes utilizing fule cells and photovoltaic panels
  1. Tez No: 212727
  2. Yazar: ŞERİFE ÇAMCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada giderek artan enerji talebi ve artan çevre sorunları, insanlığı temiz enerjiler üzerinde daha yoğun araştırmalar yapmaya zorlamaktadır. Enerji problemine çözüm olarak; yenilenebilir enerji kaynakları olarak adlandırılan güneş, rüzgar, yakıt hücresi, gelgit, jeo-termal yakıt sistemleri v.b. üzerine çalışmalar yoğunlaşarak devam etmektedir. Bu tez çalışmasında, ortalama bir konutun enerji gereksinimini karşılamak için güneş enerjisinden yararlanan, enerjiyi bataryalar ve hidrojen aracılığıyla depolayan, hidrojeni gerek duyulduğunda yakıt hücresi ile yakarak elektrik üreten bir güç sistemi incelenmiştir. Çalışmada, güç gereksiniminden yola çıkarak bu sistemin bileşenlerinin seçimi yapıldıktan sonra her bir bileşenin modeli üzerinde durulmuş, tüm sistemin modeli oluşturulduktan sonra da öngörülen denetim sistemi bu model üzerinde denemek için değişik koşullarda benzetim çalışmaları yapılmıştır. Benzetim sonuçları, bu tür bir sistemin konut enerji gereksinimini Anahtar Kelimeler : Yakıt hücresi, şebekeden bağımsız enerji, fotovoltaik pil
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand and environmental problems are forcing researchers and scientists for new forms of renewable energy sources. Solar power, wind power, fuel cells, tidal power and geothermal power are among the renewable energy sources that attract the most attention. A stand alone power system to supply the necessary energy for an average house is investigated in this thesis. The system uses photovoltaic power as the primary source of energy, stores the extra energy in electrochemical batteries as well as in hydrogen, burns the hydrogen when needed in a fuel cell to generate electricity again. First, components of this system were determined based on the power and energy demands. Then each component was modeled and the complete system model was obtained. Finally, a control algorithm was developed and tested for various operating conditions. Simulation results show the system can be used to supply energy for houses. Key Words : Fuel cell, stand alone energy, photovoltaic cell