Benzensülfonikasit hidrazit ile bazı simetrik benzensülfonamit türevlerinin sentezi ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and antimicrobial activity of benzensulfonicacid hydrazide and some symmetric benzensulfonamide derivatives
  1. Tez No: 212728
  2. Yazar: KÜBRA NUMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Benzensülfonikasit hidrazit (bsh), N,N'- etilenbis(benzensülfonamit) (bsen) , N,N'- trimetilenbis (benzensülfonamit) (bspr) , N,N'? tetrametilenbis (benzensülfonamit) (bsbut) bileşikleri ve [Cu(bspr)(phen)2] kompleksi sentezlenmiş ve yapıları spektrofotometrik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Bileşiklerin ATCC 6633 Bacillus cereus, ATCC 25953 Staphylococus aureus, ATCC 29212 Pseudomonas aeruginosa, ATCC 40376 Salmonella entertidis, ATCC 11230 Escherichia coli bakterilerine karşı antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. En yüksek aktiviteye bsh bileşiği sahiptir. Bileşikler hem Gram negatif hem de Gram pozitif bakterilere karşı iyi aktivite göstermiştir. Bileşiklerin MİK değerleri 200 ve 400 ?g/mL arasındadır. Bu çalışmada ayrıca yapı-aktivite ilişkisi incelenmiştir. Bileşiklerde zincir uzunluğu arttıkça antibakteriyel etkinin azaldığı gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sülfonamitler, sülfonilhidrazit,1,10-fenantrolin, .antimikrobiyal aktivite, SAR
Özet (Çeviri)
Benzenesulfonicacid hydrazide (bsh), N,N'-ethylenebis(benzenesulfonamide (bsen), N,N'-Trimethylenebis(benzenesulfonamide) (bspr), N,N'- tetramethylenebis (benzenesulfonamide) (bsbut) and [Cu(bspr)(phen)2] complex were synthesized and their structures were investigated by spectrophotometric methods. Compounds were evaluated for antibacterial activity against Bacillus cereus ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 25953, Pseudomonas aeruginosa ATCC 29212, Salmonella enteritidis ATCC 40376, Escherichia coli ATCC 11230. Bsh compound shows hightest antimicrobial activity. Compounds showed good antibacterial activity against both Gram negative and Gram positive bacteria. MIC values of compounds are between 200 and 400?g/mL. In this study, structure?activity relationships are also investigated. Antimicrobial activity decreases as the carbon chain increases. Key Words : Sulfonamides, sulfonyl hydrazide, 1,10-phenantroline, .antimicrobial activity, SAR