İklimlendirme sistemlerinde ozon kullanımının incelenmesi
The examination of using ozone in conditioning systems
- Tez No: 212729
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Halk Sağlığı, Energy, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalısmada Ozon (O3) gazının iklimlendirme sistemlerinde kullanımına yönelik deneysel çalısmalar yapılmıstır. Bir hacmin, taze ve karısım havalı iklimlendirme sistemi ile ısıtılması, sogutulması ve nemlendirilmesi islemleri yapılmıstır. klimlendirilen mahaldeki sıcaklık ölçümleri kumanda panelinden takip edilerek cihazların çalıstırılması otomatik kumanda ile yapılmıstır. klimlendirilen mahale belirli oranlarda ozon gazı verilerek hava içerisinde bulunan bakteri, virüs ve mikroplar'a olan etkileri arastırılmıstır. Kurulan sistem ve sisteme ait tüm degerler dijital ekrandan takip edilmistir. Tarafımızdan yapılan deney sisteminde bulunan 0,6 m3'lük hacimde, Ozon (O3) kullanılarak yapılan deneyler sonucunda bakteri, virüs ve mikrop olusumunu % 95 azalttıgı, havadaki istenmeyen kokuların ise tamamını yok ettigi tespit edilmistir. Bu sonuçların, özellikle hastanelerdeki saglık açısından hassas mahaller (yogun bakım, ameliyathane üniteleri gibi) için çok önemli oldugu kanısındayız. Anahtar Kelimeler : klimlendirme, ozon
Özet (Çeviri)
In this study, experimental research has been carried out for use in climatization systems. A volume was heated, cooled, and humidified with a fresh and mixed air climatization system. Measurements of temperature in the climatized volume were followed on the operation panel and the devices were operated with an automated remote control. Effects of the ozone on the bacteries, viruses, and germs in the air were studied by giving ozone gas into the climatized volume. The installed sysytem and all the values belonging to the system were followed on the digital display. After the experiments carried out by us in a 0.6 m3 volume on the experiment system by using O3, it was determined that formation of bacteries, viruses, and germs decreased by 95 %, and all the undesired odours in the air were eliminated. We think that these results are of significance particularly for health conditions in sensitive places (intensive care, operation rooms, etc). Key Words : Air conditioning, ozone