Gerilim düşüren dönüştürücü tabanlı mikrodenetleyici destekli bağımsız güneş enerji sistemi kontrol kartı tasarımı
Step-down converter based, microcontroller supervised stand-alone solar system control module design
- Tez No: 212730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günes enerjisinin etkili bir biçimde kullanımı her zaman için insanoglunun hayali olmustur. nsan yerlesiminin yogun oldugu her bölgede günes varlıgı ile o bölgeye hayat vermektedir. Artık günes pilleri sayesinde günes sadece canlılara hayat vermekle kalmamakta aynı zamanda elektronik cihazlarımız için gerekli enerjiyi de saglamaktadır. Günes enerjisinin elektrik enerjisine dönüsümü sayesinde, elektrik enerjisi kullanıldıgı yerde üretilmektedir. Günese baglı elektrik enerjisi kullanımının dogal dezavantajı ise gece saatlerinde bu dönüsümüm gerçeklesememesidir. Bu sorun ise yedekleme yöntemlerinin bu sistemlerle bir arada kullanımını gerekli kılmıstır. Sürekli olarak enerjilenmek zorunda olan kritik sistemler için bu is gelismis mikrodenetleyiciler yardımı ile gerçeklestirilir. Bu kontrol sistemleri günes pillerinin çevirdigi elektriksel enerjinin yüke aktarılmasından sorumludur. Günes enerjisinin bol oldugu saatlerde bu enerjiyi pillerde depolama islemini gerçeklestirirler. Gece saatlerinde ise sistem enerjisiz kalmadan pillerdeki enerjinin yüke aktarılmasından sorumludurlar. Bu islem döngüsel olarak gündüz ve gece ardı ardına sürüp gider. Bu çalısma kapsamında günes enerjisinin etkili bir biçimde kullanımı açısından gerekli olan kontrol kartı tasarımı gerçeklestirilmistir. Bu kontrol modülünün islevinin anlasılması için günes pilleri ve enerji dönüsümü tanıtılacak ve bagımsız enerji sistemlerinin vazgeçilmesi olan pillerden bahsedilecektir. Tasarımı gerçeklestirilen kontrol kartı bilesenleri açıklanarak sarj algoritması verilecektir. Sonuç bölümünde ise tasarımı yapılan kontrol kartının amaçlanan islevlerini yerine getirip getirmedigini gösteren test sonuçları verilecektir. Anahtar Kelimeler : Bagımsız günes enerji sistemi, piller, mikrodenetleyici
Özet (Çeviri)
Effective utilization of solar energy has always been a dream of human kind. Every area where there is intensive human settlement is vitalized by the sun. Thanks to the solar cells, sun not only vitalize the life of living things, but provides the necessary energy for our electronic devices as well. Through this transformation electric energy is produced at the place it is used. The natural disadvantage of the usage of electric energy depended on the solar energy however is that this transformation does not eventuate at night. This problem requires back up methods to be used together with these systems. For the critical systems which require continues energy supply, this problem may be solved by advanced microcontrollers. These control systems are responsible for transferring the electric energy circuited by the solar cells to the load. They also realize the storage of this energy in the batteries during the day time when the solar energy is high. At night however, they are responsible for transferring the energy at the batteries to the load, so that the system is not run out of energy. This process of cyclic loading persists day and night continuously. Within the context of this study, the design of the control circuit required for the effective use of the solar energy will be realized. For better understanding of the function of this control circuit, the solar energy transformation will be introduced and referred to the batteries as an energy conservation system indispensable for independent energy systems. Charge algorithm for the lead-acid batteries will be explained. Also the control module designed will be functionally tested. Key Words : Stand-alone solar systems, batterries, microcontroller