Toz metalurjisi
Powder metallurgy
  1. Tez No: 212731
  2. Yazar: SAMİ GÜNEBAKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalısma en çok kullanılan süperalasımlardan birisi olan nconel 718'in toz metalurjisi (TM) ile üretimi üzerinedir. Bu amaçla ön alasımlanmıs nconel 718 tozu 250 MPa-1250 MPa arasında degisen basınçlarda preslenerek 1260, 1280 ve 1300 °C sıcaklıklarda 2 saat süreyle sinterlenmistir. Presleme islemleri baglayıcı kullanılarak ve kullanılmadan yapılmıstır ve kullanılan baglayıcıya göre uygun sıcaklıkta baglayıcı uçurma islemi uygulanmıstır. Sinterlenen numuneler metalografik incelemelere, sertlik, çapraz kırma deneyi ve yogunluk ölçümlerine tabi tutulmustur. Çalısmalar sonucunda nconel 718 alasımı için uygun sinterleme sıcaklıgı 1300 °C ve uygun baglayıcının akresol oldugu tespit edilmistir. Ayrıca alasımın vakum atmosferinde kolaylıkla sinterlenirken koruyucu gaz atmosferinde sinterlenmesinin zor oldugu görülmüstür. Vakum atmosferinde sinterleme islemi sonrası ortalama %87,3 yogunluk ve 724 MPa çapraz kırma dayanımı degerlerine ulasılmıstır. Anahtar Kelimeler : Inconel 718, toz metalurjisi
Özet (Çeviri)
In this study, Inconel 718 superalloy, which is one of the common superalloy, was produced using powder metallurgy techniques. Pre-alloyed IN-718 powders were pressed at 250 MPa-1250 MPa pressures and sintered at various temperatures (1260, 1280 ve 1300 °C) for 2 hours. Compactions were carried out on the powders with or without lubricant. Binder removal temperature has been chosen depending on the binder type. Sintered samples have been conducted to metallographic investigation, hardness test, three point bending tests and density measurements. Experimental results have shown that the temperature of 1300°C was found to be the best for sintering and acresol was the most suitable binder for this powder. Compacts were sintered easily at vacuum atmosphere however; it was difficult in gas atmosphere. After vacuum sintering the average of 87.3 % theoretical density and 724 MPa three point bending strength were obtained. Key Words : Inconel 718, powder metallurgy