Türk karasularında makine arızasından kaynaklanan gemi kazaları ve analizi
Vessel casualities occured on Turkish territorial waters resulted from machinary failere and analysis
- Tez No: 212739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN E. BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gemide olan bir olaydan kaynaklanan ve/veya bir gemi ile ilişkili olarak; ölüm veya ölüm tehlikesi bulunan, tam/kısmi uzuv kaybı ile sonuçlanan yaralanmalar; insan kaybı; geminin batması veya terk edilmesi yahut kayıp sayılması; gemide ağır maddi hasar meydana gelmesi; geminin çatışması, geminin karaya oturması; gemi veya gemilerden kaynaklı çevresel zarar oluşması gibi sonuçların bir veya birden fazlasını meydana getiren olay deniz kazası olarak tanımlanmaktadır. Deniz kazası nedenleri üzerine yapılan araştırmalarda, kazaya neden olan birçok faktör sıralanmaktadır. Bu faktörler doğal faktörler, beşeri faktörler ve teknik faktörler olarak gruplandırılabilir. Bu çalışmada; kontrol edilemez değişkenleri içeren doğal faktörler, sosyo-ekonomik ve psikolojik değişkenleri kapsayan ve belirli bir bütünlük içindeki gemi personelinin oluşturduğu beşeri faktörler araştırma kapsamı dışında bırakılarak, makine arızası kaynaklı deniz kazaları incelendiği için daha çok teknik faktör odaklı kazalar üzerinde durulmuştur. Çalışmada Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile Deniz Kazalarını İnceleme Komisyonu tarafından oluşturulan ve 1998?2006 dönemini kapsayan veri tabanı kullanılmıştır. v Sonuç olarak, Türk Karasularında meydana gelen gemi kazalarında makine donanımının etkisinin önemli olduğu gerçeği verilerin istatistiksel analizi ve yorumlanması ile gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : İstatistiki Analiz, Deniz Kazası, Makine Arızası
Özet (Çeviri)
The incidents resulted from a defect on a ship and/or conluded with injuries which are resulted in death/danger of death and complete/partial member loss related to ship ; the incidents that cause fatality, ship-wreck, abondenment, ship loss, serious damages on ship, ship collision, grounding, and environmental damages caused by ship/ships are defined as ?marine accidents?. The researches on marine accidents have offered lots of factors causing accidents. These can be classified as natural factors, human factors, and technical factors. This study mainly focuses on technical factors by examining machinery defaults, excluding the natural factors that include non-controllable variables, and human factors that include socioeconomic and psychological variables of crew. The study has been supported by the database that includes the years between 1998 and 2006 and is constituted by Undersecretariat of Marine Affairs Main Search and Resque Coordination Centre and Marine Accidents Investigation Commision. vii Finally, the fact that the effects of machinery on marine accidents on Turkish Territorial Waters are important is shown through the statistical analysis and interpretation of the data. Key Words : Statistical Analysis, Marine Casuality, Machinery Failure