Tek kanallı sistemler için geliştirilmiş ses iyileştirme yöntemi
Improved speech processing technique for single channel systems
- Tez No: 212740
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmada, günlük hayatta sıkça karsımıza çıkan tek kanallı sistemler için bir ses iyilestirme yöntemi gelistirilmistir. Bu gelistirilen yöntem gürültülü konusma sinyalinin, gürültü ve konusma sinyali olarak iki alt bölgeden olustugunun varsayıldıgı alt bölgeler metodu temel alınarak gelistirilmistir. Ancak klasik yöntemlerden farklı olarak gelistirilen yöntem insan isitme sisteminin önemli bir özelligini bünyesine dahil etmeye çalısmıstır. Bu özellik insan kulagının farklı frekanslara farklı bölgelerde tepkiler vermesi prensibidir. Bu prensibe dayanarak gelistirilen çok bantlı görüngesel çıkartma isleminde, insan isitme sisteminde oldugu gibi isitme frekans aralıgı alt frekans bölgelerine parçalanarak ele alınmıstır. Bu sayede genel bir gürültü yapısı belirlemek yerine her frekans bandı için ayrı bir gürültü karakteristigi çıkartarak gerçege daha yakın ve daha dinamik bir yöntem elde edilmistir. Elde edilen sonuçlar bu yöntemin klasik görüngesel çıkartma yöntemlerine göre çok daha iyi sonuç verdigini göstermistir. Bununla birlikte sistem düzensiz ve gerçek hayattaki sartlarda kullanılmak için ideal ve gelisime açık bir yöntemdir. Anahtar Kelimeler : Görüngesel çıkartma, sinyal isleme, ses iyilestirme
Özet (Çeviri)
A single-channel algorithm is proposed for noise reduction in speech signals. The proposed algorithm is based on subspace principles and projects the noisy speech vector onto ?signal? and ?noise? subspaces. The major difference of this algorithm from the traditional spectral subtraction methods, it tries to improve the system making use of one the important feature of the human auditory system which is critical bant principle. According to this approach, in the human auditory system diffrent frequencies recepted in the different points of the basilar membrane and there are some threshold frequency values that abrupt changes in the response occurs in the human ear. Results indicated that the proposed algorithm produced significant improvements compared to traditional methods in stationary noise. Further work is possible to extend the robustness of algorithm to work with nonstationary noise environments. Key Words : Spectral substraction, speech processing, noise reduction