Genleşmiş kil agregalarının hafif betonda kullanılabilirliğinin araştırılması
Searching usage of the expanded clay aggregate in light concrete
  1. Tez No: 212741
  2. Yazar: MURAT GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Isıtıldıgında gaz kabarcıklarıyla dolu bir kütle olusturan genlesen killer, hafif agregalar arasında en yüksek basınç mukavemetini vermektedir. Genlesen killerin 1100 ? 1300°C de pisirilmesi ile olusan granüller, bosluklu seramik ürünleri olup homejen, kapalı ve küçük bosluklar halinde hücreler ihtiva ederler. Hafif agregalarla yapılan betonların ölü yükü daha az ve bagımsız gözenekler sayesinde ısı yalıtımı yüksek olan hafif tasıyıcı betonlardır.Bu çalısmada Ankara- Kalecik çevresinde bulunan genlesen kil yatagından alınan kil örnekleriyle, 900 ? 1150 °C de ısıl islem sonrası genlesmis kil agregaları üretilmistir. Bu üretilen agregalarla hafif beton yapılarak, kırma agregalarla yapılan referans betonla karsılastırılmıstır. Hafif ve kırma agregaların su emmeleri, taze beton birim agırlıgı ve 3, 7, ve 28 günlük basınç dayanımları karsılastırılmıstır. Genlesmis kil agregalarının su emmesi % 10 daha fazladır. Hafif betonun taze birim agırlıgı %24 daha azdır. Hafif betonun basınç dayanımları 3, 7 ve 28 günlük numunelerde sahit betona göre sırasıyla %24, %22 ve %18 daha az oldugu saptanmıstır. Anahtar Kelimeler : Genlestirilmis kil, beton, hafif beton
Özet (Çeviri)
The clays that form a mass full of gas bubbles when heated is named expanded clay is one of the light building materials, which has the highest compressive strength. The granules that are formed by baking the expanded clays at 1100- 13000 C are the porous ceramic products and they include cells in forms of homogenous, closed and small cavities. It is much more lighter than prepared from using the natural aggregates, having less death load and it is obtained light concrete which is high heat insulation thanks to formed the free pores by the sintered aggregate. In this study, it is determined that the expanded clay where is taken in Ankara- Kalecik place is produced after at 900-11500 C the heating process. Producing with these aggregates obtained in light concrete is compared with reference concrete which is obtained from crush aggregates. Water absorption, unit weight of fresh concrete and compressive strength at 3, 7 and 28 days of light and crush aggregates were compared. Water absorption of expanded clay aggregates is more than %10. Fresh unit of light concrete is less than %24. According to reference concrete, compressive strength of light concrete samples at 3, 7 and 28 days are less than %24, %22 and %18, respectively. Key Words : Expanded clay, concrete, light weight concrete