Müşteriler arası malzeme akışlı eş zamanlı dağıtım-toplama yapılan araç rotalama problemi ve sezgisel çözümü
The vehicle routing problem with simultaneous delivery and pick-up with material flows among customers and heuristic solution
- Tez No: 212768
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Es zamanlı dagıtım ve toplama yapılan araç rotalama problemleri ile toplama ve dagıtım problemlerinin bilesimi olan, müsteriler arası malzeme akıslı es zamanlı dagıtım-toplama araç rotalama problemi, malzemenin depodan talep eden müsterilere tasınması, buradan aynı zamanda depoya ve diger müsterilere gidecek malzemelerin de alınarak, toplam katedilen yolu en küçük yaparak depoya dönen araç/araçların rotaların bulunması olarak tanımlanabilir. Bu tezde, yeni bir problem olan müsteriler arası malzeme akıslı es zamanlı dagıtım-toplama araç rotalama probleminin tanımı yapılarak, çözümüne yönelik sezgisel bir algoritma önerilmistir. Önerilen algoritma MATLAB kullanılarak kodlanmıs ve tarafımızdan türetilen 60 adet test örnegi, Dethloff tarafından gelistirilen dört farklı müsteri ekleme kriteri ile çözülmüstür. Anahtar Kelimeler : Araç rotalama, es zamanlı dagıtım ve toplama, toplama ve dagıtım problemleri
Özet (Çeviri)
The vehicle routing problems with simultaneous delivery and pick-up and material flows among customers is the combination of the vehicle routing problem with simultaneous delivery and pick-up and the pickup and delivery problems. In these problems, custumers are able to send materials to each other. In daily life, we are confronted with this problem. For exemple, a hypermarket has to transport not only the materials initially available at its depot to its agencies as well as those from the agencies to the depot, but also extra materials available at their agencies to each other because of demand fluctuations. In this thesis, the vehicle routing problem with simultaneous delivery and pickup and material flows among customers has been defined, a new heuristic algorithm has been suggested to solve this type of problems, an MATLAB codes of the proposed algorithm have been developed, and finally 60 author-generated test instances have been solved using four different insertion criterion in the literature. Key Words : Vehicle routing, simultaneous delivery and pick-up, pickup and delivery problems