Konya'da bisiklet ulaşımı-planlama ve uygulama sürecinin incelenmesi
Bicycle transportation in Konya-examination of planning and practice processes
- Tez No: 212767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada amaç, bütün dünyada bir ulaşım türü olarak kabul edilen bisikletin Türkiye'deki planlama sürecini, uygulama şartlarını ve karşılaşılan sorunları Konya örneğinde ortaya koymaktır. Bununla birlikte bisiklet ulaşımının diğer alternatif ulaşım türleri arasındaki yerine değinilmiş, Türkiye'deki ve dünyadaki çeşitli uygulamalar incelenmiş ve diğer ulaşım türlerini tamamlayıcı yönleri belirtilmiştir. Konya'da bisiklet ulaşımının tarihsel süreçte incelemesi yapılarak, ulaşım planlarında bisiklet kullanımı için getirilen önerilerin geçen zaman içerisinde uygulanan kısımları ve uygulanmayan bölümlerin sebepleri araştırılmış, planlanan ile gerçekleşen durum arasındaki farklar ortaya konmuştur. Gerek yerel gerek merkezi yönetim birimlerinin bisiklet ulaşımı için gerekli adımları atması ve insanlar arasında oluşturulabilecek bir bisiklet kültürü ile bisiklet ulaşımının Türkiye'de de cazip hale geleceği değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : bisiklet, ulaşım planlaması, kent içi ulaşım, Konya
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to put forward the planning and application processes and the related problems of bicycle, which is a worldwide accepted transportation mode, in Turkey in the case study of Konya. Additionally, the position of the bicycle transportation among other alternative modes has been introduced and its complementary aspects for other modes have been emphasized by examining several applications both in Turkey and worldwide. Moreover, the applied proposals related to the use of bicycle and the reasons behind unapplied suggestions in transportation plans have been evaluated by examining the historical advance of bicycle transportation in Konya and the differences between the proposed and implemented decisions have been determined. In conclusion, it has been evaluated that by means of both the local and the central governments? efforts and by creating a common bicycle culture among people, the bicycle transportation can be an attractive transport mode in Turkey. Key Words : bicycle, transportation planning, urban transport, Konya