Kent bilgi sistemlerinin üç boyutlu görselleştirilmesi Ümitköy-Çayyolu örneği
Three dimensional visualization in urban information systems: Case of Çayyolu-Ümitköy
- Tez No: 212769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM VAROL, YRD. DOÇ. DR. ŞULE TÜDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tüm alanda doğru, güncel, hızlı ve etkin bir şekilde bilgiye ulaşmak bilgi teknolojilerinin kullanımı ile mümkün olabilmektedir. Bu teknolojilerden biri olan coğrafi bilgi sisteminin kent temelindeki uygulaması olan kent bilgi sistemi kentlerin planlanması ve yönetiminde etkin bir araç olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de yaygın bir biçimde kullanılmaya başlayan kent bilgi sistemlerinin iki boyutlu olması, görsel algılama konusunda sıkıntılar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; üç boyutlu görselleştirilmiş kent bilgi sistemlerinin oluşturulmasıyla, iki boyutlu kent bilgi sistemlerinde yaşanılan algılama sorunlarının giderilebileceğini ve sistemin daha etkin bir kentsel yönetimde bir araç olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda ülkemizdeki kent bilgi sistemlerinin mevcut durumu ve yaşanılan sorunlar irdelenmekte, üç boyutlu görselleştirilmiş kent bilgi sisteminin planlama, projelendirme, sorgulama, sunum ve algılamada sağladığı kolaylıklar ve sistemin kullanım alanları Çayyolu-Ümitköy yerleşim alanında gerçekleştirilen uygulamayla değerlendirilmektedir. Anahtar Kelimeler : Coğrafi Bilgi Sistemi, Kent Bilgi Sistemi, Üç Boyutlu Görselleştirme, Ümitköy-Çayyolu Ankara
Özet (Çeviri)
Achieving true, up-to-date, fast and active knowledge in all areas can be possible by using information technologies. Urban information system (UIS) which is an application based on geographic information system is one of these technologies is used as an active tool in managing and planning of cities. In the recent years, urban information systems which are started to be used extensively in Turkey cause difficulties in visual perception because of being two dimensional. The aim of this study is to show that in eliminating the problems of visual perception which is faced in two dimensional UISs and using the system as an active tool in urban management can be realized by establishing three dimensional visualization in UIS. In this context, current situation of UISs in Turkey and problems which are confronted are examined, and facilities of three dimensional visualization in planning, projecting, interrogation, presentation and perception and its usage in settlement areas are evaluated by a case study realized in Cayyolu-Umitkoy settlement area. Key Words : Geographic Information System, Urban Information Systems, Three Dimensional Visualization, Umitkoy- Cayyolu Ankara