Gaz izoleli sistemlerde topraklama analizi
Grounding analysis of gas insulated substation
- Tez No: 212795
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yüksek gerilim gaz izoleli trafo merkezlerinin topraklama projeleriIEEE 80-2000 standardına göre detaylı sekilde incelenmistir. Ayrıcatopraklama temel kavramları ile topraklama ve farklı topraklayıcı çesitleriirdelenmistir.Trafo merkezlerinin topraklama projeleri CYMGRD® PC programı ile analizedilmistir.Sonuç olarak topraklama agı analizinde, topraklama direnci, göz aralıgı veadım geriliminin; topraklama kazıgı sayısı ile agın geometrik yapısıvaryasyonlarına göre incelenmesi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Grounding projects of high voltage gas insulated substations are examined indetail according to IEEE 80-2000 standard. Furthermore basic groundingconcepts, grounding are discussed together with different types of grounders.Grounding of the substations is analyzed by means of CYMGRD® PCprogramme.As a result of the grounding grid analysis, the information on groundingresistance mesh size and step voltage variation are obtained with respect to gridgeometry and number of grounding rods.