Yazılım mühendisliğinde uygulama geliştirmede bir çözüm: Yazılım konfigürasyon yönetimi
A solution for developing software in software engineering: Software configuration management
- Tez No: 212796
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİT TEZCAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Değişiklik yaşamımızın aslında değişmeyen tek gerçeğidir. Yazılımlarda yaşayan birer varlıktır. Nasıl bir canlının yaşamından ve yaşam döngüsünden bahsediyorsak , yazılımların da bir yaşam döngüsü vardır.Yazılım Mühendisliği disiplini , yazılımların yaşam döngüsünü oluşturan tüm süreçleri ve bu süreçlerdeki tüm faaliyetleri bilimsel bir yaklaşımla , modern anlamda bir mühendislik yaklaşımı ile ele almayı amaçlar. Yazılımlarda yaşamlarını devam ettirebilmek için sürekli olarak çevrelerine , değişikliklere ve isteklere uyum sağlamak zorundadırlar.Bu disiplin oldukça karmaşık tasarlanan yazılımlar ve bunların hayata geçirilmesi süreçleri sonunda özellikle gelen yeni isteklere , değişikliklere yazılımların belirli bir kalite güvencesi ile uyarlanması için zamana ve maliyetlere karşı yarışmaktadır. Bu yarış içinde iş kalitesi , bunun güvencesi , hızı , organizasyonu , yönetilmesi , projelendirilmesi , mevcut yapıya uyumluluğu , gelişmeye açık olması ve optimum maliyetle işlemin yapılması da global dünyada kaçılmaz bir iş zorunluluğu olmaktadır.İşte bu aşamada yazılım çalışma ekipleri için Yazılım Konfigürasyon Yönetimi, değişiklerin yönetilebilmesi için bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.Disiplin olarak yazılım geliştirme sürecinde değişikliklerin yazılımın yaşam platformu içinde bilimsel olarak bir tanım , yapı içinde ele alınması tanımlanması işlemini çözüm olarak yapabiliriz. Bizler bu araştırma ve çalışmamızda Yazılım Mühendisliği'nde bir çözüm olarak tanımlanan yazılımlarımızın kalite güvencesi için Yazılım Konfigürasyon Yönetimi planlamasını ele almaktayız. Doğal olarak yazılımların sistemsel yapılarını , tanımlarını ve hangi amaçlar için temelde geliştirildikleri ile ilgilendik. Yazılımların da bir proje olması sebebi ile Proje Yönetim mantığı ile bilimsel bir yaklaşımla yönetilmesi ve ele alınması gereğini vurguladık. Yazılım yaşam döngüsü ve döngü içindeki adımları ele aldık. Kalite ve kalite güvencesi metodlarının bize sağladıklarına baktık. Böylece önümüze yazılım değişikliklerin uyarlamasından bir çözüm yaklaşımı , önerisi olarak da Yazılım Konfigürasyon Yönetimi kavramı , planlaması çalışma konusu olarak çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Changes are only permanent item in our life. The software is also vital entity in The World. We can mention about a life cycle for software like a living creatures. Indeed, this is called ? software life cycle? for all living systems.The software engineering will aimed to handle all of activities for life cycles such as defining requirements , identifiying processes , planning , designing , testing , assuring , implementing and maintaining the systems. We will always adapt the software in case of changes and change requests by the help of our Software Configuration Management plans. This is cyclic job process for all living software as a part of software life cycle.The goal of Software Configuration Management plans are to ensure that procedures and policies for all changing , change requests , appliying changes as well as to control and implement for a software systems. We will reach as a solution this is Software Configuration Management because of working , producing effectively for all software systems.Software Configuration Management is an umbrella activity that is applied through the software process. All information produced as part of software engineering becomes a natural part of software configuration. The configuration management is also managed and organized all changes the context of software and designed systems .