Çağdaş sanat ortamında birbirine yaklaşan iki disiplin: Mimari ve heykel
Two disciplines which are approach each other at contemporary art environment: Architecture and sculpture
  1. Tez No: 212821
  2. Yazar: RAFİYE ÖZERTURAL
  3. Danışmanlar: DR. ADNAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalısma çagdas sanat ortamında zamanla mimaride ve heykelde olusan gelisim ve degisimleri göz önünde tutarak, kesistikleri noktaları sunmayı ve bu kesisimler dogrultusunda birbirlerinin alanlarına yaklastıklarını göstermeyi amaçlamıstır. Yani çalısma 20. yüzyılın yenilikçi ortamının mimariyi heykelin, heykeli de mimarinin alanına yaklastırdıgını öne sürmektedir. Bu amaç dogrultusunda, mimari ve heykelin çagdas sanat ortamındaki yaklasım tavrının bu çaga özgü bir durum oldugunu göstermek için, öncelikle çagdas dönem öncesinde heykelin figüratif bir anlayıs çerçevesinde mimari yapının yüzeyinde bir ifade aracı olarak kullanıldıgına isaret edilmistir. Bu bakıs açısı dogrultusunda iki disiplinin birlikte varolma sebepleri ortaya konulmustur. Daha sonra ise, özellikle soyutlama bilincini kullanan ve teknolojinin imkanlarını arkasına alan çagdas sanat anlayısının, mimari ve heykelin kendi bünyelerindeki geleneksel kalıpları zorladıgına, bundan dolayı da sanat disiplinlerinin, birbirlerinin alanlarına müdahale etmeye basladıgına dikkat çekilmistir. Bu baglamda, mimari ve heykeli birbirinden uzak tutan ve bu iki disiplinin geleneksel yapısını olusturan, düsünsel, teknik, biçimsel ve konumlandıkları yerlere iliskin unsurlar tespit edilmistir. Mimari ve heykelin birbirine nasıl yaklastıgı ise yine belirlenen bu unsurlar üzerinden, öncelikle bilindik yapılarına deginilerek, 20. yüzyılın getirileriyle birlikte, aynı baslık altında beraberce incelenmistir. Düsünsel, teknik, biçimsel ve yer / baglama iliskin yaklasımlar baslıklarıyla iki disiplinin, mekan, yeni malzemeler ve teknikler, ölçek, form ve izleyiciyle kurulan iliski ortak paydalarının altında birlestigi ortaya koyulmustur. ste bu kesisen noktalarla birlikte karsılıklı olarak birbirlerinin bakıs açılarından, biçimsel anlayıslarından, teknik yöntemlerinden etkilenen ve birbirinin kavramsal niteliklerine açılan iki disiplinin ortaya çıktıgı belirtilmistir. Anahtar Kelimeler : Mimari, heykel, düsünce, teknik, biçim, yer, yakınlasma
Özet (Çeviri)
This study aims to show the closing up of architecture and sculpture to each other?s areas through the intersections by considering the developments and improvements occurred in architecture and sculpture in time in contemporary artistic environment. In other words, this study suggests that the innovative environment of 20th century has closed up architecture to sculpture and sculpture to architectural areas. In accordance with this aim, in order to show the uniqueness of approach style of architecture and sculpture within contemporary artistic environment, it is indicated that the sculpture was used as a tool of expression on the surface of the architectural structure within a figurative understanding before the contemporary period. For the aims set out here the reasons of the two disciplines? being together are introduced. Then, especially the contemporary artistic understanding leaning upon the technological opportunities and using abstraction consciousness, architecture and sculpture?s forcing traditional forms within their constitution and therefore the art disciplines? starting to interfere each other?s areas are the subjects drawing the attention. In this sense; intellectual, technical, formal and aspects concerning the environments that they have positioned are determined as they keep architecture and sculpture away from each other and they form the traditional structure of the two disciplines. Firstly by dealing with their known structure; coming closer to each other and how is this happened and the earnings of the 20th century are examined together over these aspects under the same heading. With the headings; Intellectual, technical, formal approaches and approaches concerning place/context, it is stated that the two disciplines united under common aspects of environment, new materials and techniques, scale, form and the relationship built with the viewer. Now together with this intersection points there occurs two disciplines affecting each other by their point of views, formal understandings, technical methods and conceptual characteristics mutually. Key Words : Architecture, sculpture, idea, technic, form, place, approach