Tarihsel gelişim sürecinde çevrenin heykelle, heykelin de çevreyle ilişkilendirilmesi
The association of environment with sculpture, and sculpture with environment in the historical development process
- Tez No: 304189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Heykel ve çevre, hızla değişen düşünce anlayışlarına göre insanlık tarihi boyunca varlığını sürdürüp çevresindeki pek çok şeye kattığı özelliklerle duygu, anlam, ifade ve sosyal çözünürlük yükleyip birbirinden bağımsız olmaktan çıkıp toplumsal ve ekonomik gereksinimlere yanıt verebilecek şekilde gelişme kaydetmiştir. Çağdaş sanat ortamında zamanla heykelde oluşan gelişimin çevreyi de aynı paralelde etkileyip her ikisinin de kesiştiği noktada birbirine ivme kazandırarak geleneksel yaratı anlayışları ve biçimleriyle kesin bir çizgi yakaladıkları görülür.Heykel sanatının tarihsel süreç içerisinde geçirdiği en önemli dönüşümlerden birisi hiç kuşkusuz sanatsal üretim sürecinin içerisine fiziksel mekân bilgisinin gerekliliğini dâhil etmesi, 20. yüzyıl yenilikçi ortamında da çevreyi heykelin, heykeli de çevrenin alanına yaklaştırmasıdır.Günümüze kadar düşünsel ve teknik yaklaşımların modern çağ sanat ortamında heykeli çevreye, çevreyi heykele götüren yaklaşımlar iki disiplinin mekân, yeni malzemeler ve teknikler, ölçek, form, denge, simetri, zıtlık, ritim, birlik, oran, uyum ve izleyiciyle kurulan ilişki ortak paydalarının altında birleştiği ortaya koyulmuştur. İşte bu kesişen noktalarla birlikte karşılıklı olarak birbirlerinin bakış açılarından, biçimsel anlayışlarından, teknik yöntemlerinden etkilenen ve birbirinin kavramsal niteliklerine açılan iki disiplinin ortaya çıktığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sculpture and environment has maintained its existence during the history of humanity according to fast changing concepts and with many features it added to the things around it and it burdened sensation, meaning, expression and social definition and became dependent on each other and made a development to meet social and economic needs. It is seen that the development occurring in sculpture in time in contemporary artistic environment affected environment in the same way and that they both had a certain line with their traditional conceptions of creation and forms quickening each other at the intersection point.One of the most important transformations the art of sculpture experienced in the historical process is doubtlessly that it included the necessity of the knowledge of physical place in artistic production process. It is suggested that 20.century reformist environment made environment closer to sculpture and sculpture to environment.The intellectual and technical approaches which have brought sculpture to environment and environment to sculpture until today introduced that the two disciplines has been connected to each other on common grounds of place, new materials and techniques, scale, form, equilibrium, symmetry, contrast, rhythm, union, percentage and accordance. With these intersection points, it was suggested that the two disciplines, which were affected by perspectives, formal conceptions and technical methods of each other, which were opened to conceptual features of each other, appeared.