Furil piridin moleküllerinin yapısal, elektronik ve çizgisel olmayan optik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of structurel, electronic and nonlinear optical properties of furil pyridine
  1. Tez No: 212820
  2. Yazar: EMRE YÖRÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada furil piridin molekülünün tüm izomerleri için yapısal parametreleri ile elektronik ve çizgisel olmayan optik özellikleri yoğunluk fonksiyonu teorisi içerisinde Becke'nin üç parametreli enerji fonksiyoneli B3LYP hibrit yaklaşımı kullanılarak hesaplandı. Hesaplamalar GAUSSIAN 03W paket programı ile yapılmış, 6-311++G(2d,p) temel seti kullanılmıştır. Furil piridin molekülünün tüm izomerleri ve konformasyonlarının ayrı ayrı bağ uzunlukları, atomlar arası açıların değişimi, çizgisel olmayan optik özelliklerden statik polarizebilite (?), anizotropik polarizibilite (??), HOMO-LUMO enerji farklılıkları, açıya bağlı frekans değerleri ve IR şiddetleri ve statik hiperbolarizebilite (ß) hesaplandı. Moleküllerin konformasyon durumlarının incelenerek, sterik etkinin varlığı ve etkileri hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Furil Piridin, Polarizebilite, Hiperpolarizebilite, B3LYP, Frekans ve IR şiddeti
Özet (Çeviri)
In this study, the structural parameters, electronic and nonlinear optical properties (NLO) of Furil Pyridine molecules were calculated by using Becke three parameter functional (B3LYP) hybrid approaches within the density functional theory (DFT). All of calculations performed with 6-311G++(2d,p) basis sets by using GAUSSIAN 03W. All molecules calculated different conformations (cis and trans forms), then we calculated atomic distances, atomic angles, non linear optical properties such as polarizability, anisotropic polarizability and static hyperpolarizabilities. Key Words :Furil Pyridine, Polarizability, Hyperpolarizability, aB3LYP, Frequency ve IR intensity