Bulanık küme teorisi ile yüksek seviyede buzlanma potansiyelini tahmin eden program tasarımı
A software predicting upper level icing potential by fuzzy set theory
  1. Tez No: 212863
  2. Yazar: ÇETİN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Meteoroloji, Industrial and Industrial Engineering, Meteorology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezde amaç, havacılık sektöründe can ve mal güvenligi açısından büyük önem arz eden buzlanma hadisesi ile ilgili olarak, halihazırda sunulamayan bazı tahmin bilgilerini bilgisayar destekli olarak saglamaktır. Uçus öncesi hazırlanan uçus rotası meteorolojik durumu ve tahmin raporunda kullanılmak üzere, daha önce Türkiye'de kullanılmayan bir metot kullanılarak üretilen tahmin bilgilerinin operasyonel olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Bu tez çalısmasında, bulanık küme teorisi kullanılarak, havacılık açısından en önemli olaylardan biri olan buzlanma hadisesinin, Türkiye için sonraki 24 saati kapsayan konum, seviye ve zaman tahminlerini periyodik olarak yapan ve tahmin sonuçlarını kullanıcıya sunan bir sistem gelistirilmistir. Çalısmada, buzlanma tahmini için bilinmesi gerekli olan parametreler, yani sistem girdileri, sayısal bir hava tahmin modelinin çıktılarından alınmıs, alınan bu parametreler, olusturulmus olan bulanık kümeler ve bulanık sistem aracılıgı ile degerlendirilerek buzlanma potansiyeli tahmini, beklendigi yer, seviye ve zaman bilgileri çıktı olarak olusturulmustur. Sistem çıktıları analiz edilip gerçek gözlem verileri ile karsılastırılarak dogrulama ve tutarlılık analizi yapılmıs, sonuçta bu çalısma ile elde edilen çıktıların operasyonel meteorolojide kullanılabilir oldugu görülmüstür. Anahtar Kelimeler : Bulanık küme teorisi, bulanık çıkarım sistemi, yüksek seviye buzlanma potansiyeli, buzlanma tahmini
Özet (Çeviri)
In this thesis, concerning with the icing phonemenon which is the most serious weather condition for aviation, it is aimed that to provide the forecast for icing potential in the atmosphere which is not provided at the moment. It is intended to use the predicted data which is generated by a new method for Turkey operationally in flight briefings and flight route meteorological reports. The system which is explained detailed in this thesis generates predictions on icing potential for the next 24 hours. The domain for these predictions is Turkey with 7 km resolution and these predictions include location, elevation and time information. The parameters which are needed to be known as inputs are gathered from the outputs of a numerical weather prediction model. These input parameters are evaluated by a fuzzy system which contains fuzzy sets and fuzzy rules and the output of icing potential prediction is generated with location, elevation and time information. System outputs are analyzed and compared with the real-time observation values for verification. After verification process it is seemed that these outputs can be used for operational meteorology. Key Words : Fuzzy set theory, fuzzy inference system, upper level icing potential, icing forecast