Volkanik tüften anortit sentezi ve karakterizasyonu
Production and characterization of anorthite using volcanic tuff
- Tez No: 212862
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER BALBAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Malzeme bilimi alanındaki çalışmalar, özellikle seramik ve kompozit malzemeler üzerine yoğunlaşmıştır. Ancak söz konusu bu malzemelerin üretimi için gerekli maddi kaynak oldukça yüksektir. Bu çalışmada anortit seramik malzeme, volkanik tüf ve bor (borik asit) kullanılarak toz metalurjisi yöntemi ile üretilmeye çalışılmıştır. Katkısız ve farklı oranlarda (%2, %4, %6) borik asit katkısı kullanılarak elde edilen numuneler 1000 oC ? 1300 oC sıcaklıklar arasında sinterlenmiştir. Bu numunelerin yoğunluk ve sertlik ölçümleri yapılmıştır. 1000 oC, 1200 oC ve 1300 oC sıcaklıklarda sinterlenen borik asit katkılı ve katkısız pelletlerin yoğunluk ölçümleri sonucunda sıcaklık ve borik asit katkısı arasında kararlı bir değişim olmadığı görülmüştür. Ancak 1100 oC sıcaklıkta sinterlenen pelletlerde sıcaklık ve borik asit katkısı arasında daha kararlı bir degişim tespit edilmiştir. Bu nedenle 1100 oC sıcaklıkta sinterlenen numuler XRF, XRD, EDS ve Raman Confocal analizler kullanılarak karakterize edilmiştir. Borik asit katkısının anortit oluşumunu hızlandırdığı, ancak yüksek bor oranının anortit oluşumunu çok fazla etkilemediği görülmüştür. Bor katkılı numunelerin sinterlemeden sonra katkısız pelletlere göre daha uniform yapıya sahip olduğu, ancak borik asit katkısının artmasıyla özellikle 1200 oC ve 1300 oC sinterleme sıcaklıklarında hem katkılı hemde katkısız pelletlerde ergimelerin meydana geldiği ve pelletlerin yapısında deformasyon olduğu gözlenmiştir. Borik asitin artmasıyla birlikte pelletlerin dış yüzeyinde sinterleşme süresi hızlı bir şekilde tamamlanır. Bunun sonucunda pelletlerde geometrik deformasyonlar şekillenebilir. Anahtar Kelimeler : Volkanik tüf, feldspat, anortit, x-ışını
Özet (Çeviri)
In the field of materials science have been focused on specially ceramics and composite materials. However the necessary financial sources to produce these materails are quite high. In this study, anorthite ceramic material from volcanic tuff and boron (boric acid) were produced by using powder metallurgy methods. Without additives and involving at the different ratios (%2, %4, %6) of boron added samples were sintered in the temprature range of 1000 oC- 1300 oC. Density and hardness measurements were performed. It was seen that after the density measurements of boric acid added and pure pellets, which sintered at temperatures 1000 oC, 1200 oC and 1300 oC, there is not any meaningful correlation between temperature and boric acid addition. However, it was determined that on the pellets, which were sintered at 1100 oC, there is a stable variation change between temperature and boric acid additive. Therefore, samples that sintered at 1100 oC temperature characterized by using XRF, XRD, EDS and Raman Confocal analyses. It was seen that boric acid additive accelerates anorthite after the sintering process, however high boron ratio does not affect anorthite occurance too much. Boron added samples have more uniform structure than pure pellets, however melting occured on both boric acid added and pure pellets, with increasing boric acid additive ratio of pellets, especially sintered at 1200 oC and 1300 oC and deformation on pellets? structure were observed. The sintering process finishes rapidly with increasing boric acid content the other surface of the pellets. As a result of this phenomena the geometrical deformations can be formed in the pellets. Key Words : Volkanic tuff, feldspat, anorthite, x-ray