Poliindol/polietilen iletken kompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polyindole/polyethlene conducting composites
- Tez No: 212874
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalısmada, kimyasal polimerlesme yöntemi ile poliindol (PIN) ve poliindol/polietilen (PIN/PE) kompozitleri sentezlendi ve yapıları çesitli yöntem ve tekniklerle karakterize edildi. Deneylerde yükseltgen tuz olarak FeCl3 kullanıldı ve tuz/monomer mol oranı 3/1 olarak alındı. Önce, PIN sentezlendi ve %90 (m/m) verimle elde edildi. Daha sonra, degisik oranlarda PIN içeren PIN/PE kompozitleri sentezlendi. Sentezlenen poliindol diyot yapımında kullanıldı ve elektriksel özellikleri belirlendi. Sentezlenen PIN ve PIN/PE kompozitlerinin iletkenlikleri farklı sıcaklıklarda dört nokta teknigi ile ölçüldü. PIN ve PIN/PE kompozitlerinde sıcaklık arttıkça iletkenligin arttıgı gözlendi. Poliindolün oda sıcaklıgında iletkenligi 1,25x10?3 Scm?1 degerinde bulundu. Kompozitler arasında en yüksek iletkenligi 6,16x10?6 Scm?1 degeri ile %89 PIN (m/m) içeren PIN/PE gösterdi. Kompozitlerdeki PE miktarı arttıkça iletkenligin azaldıgı gözlendi. Gouy terazisi ile yapılan magnetik suseptibilite ölçümlerinden poliindolün ve kompozitlerin polaron yapıda oldukları bulundu. FTIR ve UVGörünür bölge çalısmaları ile PIN ve PIN/PE kompozitlerinin olusumu desteklendi. FTIR ölçümlerinden Poliindolün 2,3 mekanizması ile polimerlestigi önerildi. Termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) çalısmaları ile PIN/PE kompozitlerinin ısısal özellikleri arastırıldı ve yeterli ısısal kararlılıga sahip oldukları bulundu. Taramalı elektron mikroskobu v (SEM) çalısmaları ile PIN, PE ve PIN/PE kompozitlerinin yüzey yapıları aydınlatıldı. Anahtar Kelimeler : Poliindol, Polietilen, letken kompozit, Kimyasal polimerlesme
Özet (Çeviri)
In this study, polyindole (PIN) and polyindole/polyethylene (PIN/PE) conducting composites were synthesized by chemical polymerization and their structures were characterized by various methods and techniques. In the experiments, FeCl3 was used as oxidizing agent and the ratio of salt/monomer was 3/1. Firstly, PIN was synthesized and obtained with 90% yield. Then, PIN/PE composites containing different amount of PIN were synthesized. The synthesized PIN was used as a diode and its electrical property was determined. The conductivities of PIN and PIN/PE composites at various temperatures were measured by using four-probe technique. It was observed that the conductivity of PIN and PIN/PE composites increased with increasing temperature. The conductivity of PIN was determined with a value of 1,25x10?3 S cm-1 at the room temperature. Among the composites, PIN/PE containing 89% (m/m) PIN had the highest conductivity with a value of 6,16x10?6 S cm-1. It was observed that the conductivity decreased with increasing amount of PE in the composites. From Gouy scale magnetic susceptibility measurements, it was revealed that PIN and PIN/PE composites were found to have polaron nature. Formation of the polymer and composites was supported by FTIR and UV analyses. From FTIR analyses, its was suggested that the polymerization reaction occurred via 2,3 propagation mechanism. The thermal properties of PIN and PIN/PE vii composites were investigated by using thermogravimetric (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) analyses and found that they had shown adequate thermal stability. Morphological structures of the PIN, PE and composites were clarified by using scanning electron microscopy (SEM). Key Words : Polyindole, Polyethylene, Conducting composite, Chemical polymerization