Enerji sistemlerinde 400 kVA'ya kadar kuru tip trafolar, verimi etkileyen faktörler ve tipik örnek
UP to 400 kVA dry type transformers in energy systems, affecting factors of efficiency and typical application
  1. Tez No: 212878
  2. Yazar: BERKİN ÖZYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Transformatörler; enerji sistemlerinde elektrik enerjisini, elektromanyetik endüksiyon etkisi ile aynı frekansta fakat farklı büyüklükte elektrik enerjisine çevirmek amacı ile kullanılan cihazlardır. Transformatörler hareketsiz elektrik makineleri sınıfına girdiklerinden, kayıplarının minimum seviyede ve verimlerinin yüksek olması beklenir. Son yıllardaki teknolojideki gelismeler dogrultusunda kuru tip transformatörlerin daha yaygın olarak kullanıldıgı görülmaktedir. Bu tezin amacı, transformatör teknolojisindeki gelismeler göz önüne alınarak kuru tip transformatörlerin bilgisayar ortamında Matlab programı kullanılarak bir modelinin olusturulması ve bu model kullanılarak verimin nasıl etkileneceginin gözlenmesidir. Bu çalısmada 400kVA'lık kuru tip bir transformatörün teknik degerleri kullanılarak verim arttırma teknikleri arastırılmıs ve verimin nasıl artırıldıgı simulasyon ortamında tespit edilmistir. Anahtar Kelimeler : Transformatör, Trafo, Verim, Elektrik Makineleri, Simulasyon.
Özet (Çeviri)
Transformers are devices which are used to convert electrical energy with electromagnetic induction effect at similar frequency but at different electrical energy level in energy systems. Since transformers are in the inactive electrical machine class, the losses are expected to be minimum and the efficiency to be maximum in them. Recently, with the technological improvements, it is observed that dry type transformers have been widely used. The aim of this thesis, concerning the technological improvements of transformers, is to form a model of dry type transformers in computer basis by using Matlab program and with the help of this model to observe how efficiency is affected. In this study, by using original values of a 400 kVA dry type transformer, it is studied how to gain the techniques of efficiency improvement and by this way the improvement of efficiency is identified at simulation medium. Key Words : Transformer, Efficiency of Transformer, Simulation with Matlab, Electric Machinery.