Perde duvar ve betonarme mantolama yöntemleriyle güçlendirilen binalarda güçlendirme maliyetinin incelenmesi-Akşehir İHL örneği
Cost analysis of the buildings which retrofitted with shear wall and reinforced concrete casing methods-Example of Akşehir İHL
- Tez No: 212889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA DORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZETÜlkemizde son yıllarda meydana gelen ve büyük can ve mal kaybına sebep olan depremlerin yapılarda meydana getirdiği hasarlar sebebiyle birçok yapının onarılması ve güçlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Ülke topraklarının %92'sinin deprem kuşağı üzerinde olan ülkemiz yapı stoğundaki binaların güçlendirilmesi büyük kaynak ihtiyacı gerektirmektedir. Kıt olan ülke kaynaklarından binaların güçlendirilmesine ayrılan payın verimli şekilde kullanılmasının bir yolu da; bina yapım maliyetine göre, güçlendirme maliyetinin önceden tahmin edilebilmesidir. Bu kendiliğinden kaynak tahsisinde isabeti de sağlayacaktır.İşte bu çalışmada toplum hayati bakımdan öncelik arz eden eğitim binalarından bir örnek üzerinde; perde duvar ilavesi ve mantoloma yöntemleri ile yapılacak bir güçlendirme yöntemi maliyeti ile binanın yapım maliyeti karşılaştırılmıştır.Bunun için yapı maliyeti, güçlendirme ve güçlendirme maliyeti hakkında bilgiler verilmiş ve tip bir lise binası inşaatının perde duvar ve mantolama yöntemleri ile güçlendirilmesi, ide paket programı ile çözülmüş, perde duvarlar ilave edilerek kolonlardaki mantolamalar ve perde duvar altında yapılacak temeller ortaya konulmuş ve bunların maliyetleri hesaplanarak bina yapım maliyetiyle karşılaştırılmıştır.Sonuçta tip lise binası inşaatını 2007 fiyatları ile 1 026 283,00 YTL ye yapılacağı, bu çalışmada oluşturulan verilere bağlı olarak aynı binanın perde duvar ilavesi ile güçlendirilmesinin 535 230,80 YTL ye tamamlanabileceği ve güçlendirme maliyeti yapım maliyetinin % 50 si olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe big earthquakes that occured in our country in the last years caused lots of damages to the people and also the buildings. Because of this many buildings had to be rebuilt or retrofitted.92% of the country land of Turkey is on the earthquake line. So a great amount of money is needed for retrofitting the buildings here. One of the ways to use the the money, that is allocated from the poor country budget for this, profitably is to guess the cost of retrofitting the buildings according to the construction cost.In this project the cost of retrofitting with shear wall method and the cost of construction is compared. Because of the importance of the education in social life we choosed a highschool as an example building.First, some information is given about the cost of construction, retrofitting(in general) and the cost of retrofitting. Then the retrofitting of the choosen highschool building with shear walls is solved with ide pocket program. Shear walls which have to be added to the building, casings on the columns and the foundations needed under the shear walls are determined and finally cost of these is compared with the building sum.This research manifests that the building of the highschool costs 1 026 283, 00 YTL (by the 2007 prices) while the retrofitting of the same building with adding shear walls costs 535 230, 80 YTL (by the 2007 prices) and this means retrofitting cost is the half of the construction cost.