Yapı ürünlerinin çevresel etkileri: Bütünleşik ürün politikası bağlamında bir irdeleme
Environmental impacts of construction products: An analize in the context of integrated product policy
  1. Tez No: 212888
  2. Yazar: HÜLYA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yapı ürünleri, hammaddenin elde ediminden yok edilmelerine kadar, yani yaşam döngüleri boyunca, çevreyi olumsuz yönde etkileyebilmektedirler. Yapı ürünleriyle ilişkili her paydaş gibi mimari tasarıma ve yapı ürünlerine ilişkin kararları bağlamında Mimarlar da bu etkilerin azaltılmasında sorumluluk sahibidirler. `Bütünleşik Ürün Politikası (BÜP) ürünlerin çevresel etkilerinin yaşam döngüsü boyunca, ilgili paydaşların işbirliği ile azaltılmasını amaçlamaktadır. BÜP'ün amacına ulaşması için uygulandığı her ülkede ekonomik, çevresel ve sosyal önceliklere göre şekillenen araçlar kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de yapı ürünlerinin çevresel etkilerinin kontrolü ve azaltılması için BÜP'ün ilkeleri ve araçları kapsamında bir yöntem önerisi sunulmaktır. Yöntem, Türkiye'de yapı ürünlerini etkileyen, BÜP araçlarının eşdeğeri, araçların saptanması ve bu saptama sonucunda ortaya çıkan gereksinimlerin paydaş/araç ekseninde irdelenmesi prensibi üzerine kurulmuştur. İrdeleme sonuçları araç türleri (doğrudan düzenleyici, ekonomik, bilgilendirici ve sosyo kültürel) dikkate alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction products, starting from production until end of life, in other words during their life cycle, may negatively affect the environment. In addition to all concerned stakeholders regarding construction products, architects as well as, with their architectural design and decisions about construction products, has a responsibility in terms of reducing the negative effects. Integrated Product Policy (IPP) aims to reduce the environmental impacts of the products within the life cycle in corporation with all concerned parties. In order fort the IPP to reach its aim, tools shaped according to the economical, environmental and social priorities are used in every country where it is implemented. In this dissertation, the proposal of methodology regarding the tools and principles of IPP in order to reduce and control the environmental effects of construction products in Turkey is presented. The methodology is based on defining the tools equivalent to those of IPP affecting the construction products in Turkey and analizing the requirements obtained by this definition according to the concerned party/ tool relationship. Study results are commented by taking the types of tools (directly regulating, economical, informative and socio-cultural) into account.