Metal matrisli kompozit malzemelerin elektro erozyon ile işlenme performanslarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the electric discharge machining performance on metal matrix composites
- Tez No: 212895
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETMetal matrisli kompozit (MMK) malzemelerin geleneksel olmayan işleme yöntemleriyle işlenebilirliği, araştırmacıların ve malzeme geliştiricilerin yoğun ilgisi altındadır. Bu tez çalışması kapsamında Al427915 Al/Cu MMK malzeme, AE109 Al-MMK malzeme ve AlMg1SiO,6TiH20,8 MMK malzeme olmak üzere üç farklı MMK ve referans değerlendirmeleri için ETIAL 20 ticari alüminyum malzeme ve 1.2210 115CrV3 kodlu malzemenin elektro erozyonda işlenebilirliği, deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, elektro erozyon ile işlemede, farklı boşalım akımı ve vurum süreleri olan değişken işleme parametreleri, tüm malzemeler için aynı değerde ayarlanarak gerçekleştirilmiştir. Elektrot takımında meydana gelen aşınma; elektrot aşınma hızı (EAH), işparçasında meydana gelen aşınma; işparçası işleme hızı (İİH) ve malzeme çiftindeki aşınma ilişkisi; bağıl aşınma (BA) gibi temel performans çıktıları, üç farklı girdi değişkenlerine bağlı olarak, deneysel çalışmayla elde edilmiştir. Yapay sinir ağları kullanılarak beş ayrı malzeme için boşalım akımı, vurum süresi ve işleme süresine bağlı, (EAH), (İİH) ve (BA) performans çıktılarının matematiksel modelleri türetilmiştir. Ayrıca her malzemeden aynı şartlarda elde edilen numunelerin bir serisinin tarama elektron mikroskobunda (SEM), yüzey oluşumu, mikro yapıları ve elektriksel iletkenlikle ilişkili malzeme difüzyonu incelenmiştir. Üç farklı MMK malzemede BA performansını iyileştirecek işleme parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe non-traditional machining of the metal matrix composite (MMC) is under the intensive interest of the scientists and the material developers. In this thesis, three different SiC particle reinforced metal matrix composite (Al427915 Al/Cu, AE109 Al and AlMg1SiO,6TiH20,8) and two different materials (ETIAL 20 and 1.2210 115CrV3) were experimentally studied with the die-sinking EDM method. EDM experiments were carried out changing the machining parameters such as pulse duration and discharge current with the constant values in each experiment. The main performance outputs such as tool wear rate (TWR), material removal rate (MRR), relative electrode wear rate (REWR) and relative wear between electrode and tool, were experimentally investigated for the three main input parameters. Mathematical models by using Artificial Neural Networks were derived for TWR, MRR, REWR outputs according to the discharge current, the pulse time and the machining time. The surface formation, the micro structures and the material diffusion depended on the electrical conductivity were studied on a set of materials which are manufactured at the same conditions. The machining parameters that make better the relative wear performance were determined.