Beton dayanımındaki değişimin çarpma davranışına olan etkisinin deneysel ve sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Determination the effect of concrete strength variation on the impact behaviour by using experimental and finite element method
- Tez No: 212900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Temel yapı malzemesi olan betonun ekonomik ömrü boyunca karşılaştığı dış etkilerden birisi de çarpma etkisidir. Son yıllarda beton numuneler üzerinde, ağırlık düşürme yöntemi kullanılarak yapılmış olan çalışma sayısı artış göstermiştir. Bu çalışma, normal ve yüksek dayanımlı beton kiriş numunelerin çarpma etkisi altında göstermiş oldukları davranış farklarını araştıran deneysel bir çalışmanın sonuçlarını sunmaktadır. Hazırlanan deney programında 10 adet dikdörtgen kesitli beton kiriş, farklı yüksekliklerden düşürülen sabit ağırlıklı bir çekicin yaratmış olduğu çarpma etkisi altında test edilmiştir. Kiriş numunelerin 5 tanesi normal dayanımlı, 5 tanesi ise yüksek dayanımlı betondan üretilmiştir. İki ivme ölçer ve bir kuvvet ölçer yardımıyla numuneler üzerinde oluşan etkiler ölçülmüştür. Dayanımlardaki değişimler çekiç düşme sayısını, deplasmanları, ivme değerlerini ve göçme mekanizmasını etkilemiştir. Deneysel çalışmalar sonunda elde edilen çatlak ilerlemesinin ve göçme şeklinin ABAQUS sonlu eleman yazılımı kullanılarak modellenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the external effects that concrete come across in its economical life is the impact effect. In recent years it is observed that experimental efforts on concrete specimens which are made by using drop weight apparatus are increased. This study present test results on normal strength and high strength concrete beam specimens? different behaviors under impact loading. In prepared experimental program, ten rectangle concrete beam specimens are tested under impact loading by using a fixed weight hammer that dropped different heights. Five of the ten beam specimens are prepared by using normal strength concrete and the others are prepared by using high strength concrete. By using two accelerators and one force sensor, the effects developed on specimens are measured. The change in strength ratios effected number of drops, deformations, accelerations and failure mechanism. At the end of the experimental studies it is intended to model of crack propagation and failure shapes of specimens by using ABAQUS computer program.