Metilfenidat molekünün moleküler yapısının ve titreşimsel spektrumunun teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the molecular structure and vibrational spectra of methylphenidate molecule
- Tez No: 212899
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ BAYARI, YRD. DOÇ. DR. SEMRAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Ritalin ilacının etken maddesi olan metilfenidat molekülünün moleküler yapısı, harmonik ve anharmonik titreşim frekansları, Gaussian 03 programında bulunan kuantum mekaniksel yöntemlerle hesaplanmıştır. İlk olarak molekülün en düşük enerjili yapısı, Hartree-Fock (HF) için 6-31G(d) ve Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi (DFT) için B3LYP/6-31G(d) ve B3LYP/6-311++ G (d,p) hesaplama yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplanan yapıya ait geometrik parametreler, X-ışını tek kristal çalışması ile elde edilen deneysel parametreler ile karşılaştırılmıştır. Bulunan minimum enerjili yapı için DFT/B3LYP/6-311++G(d,p) yöntemi ile titreşim frekansları ve infrared şiddetleri elde edilerek titreşimsel işaretlemeler yapılmıştır. Ayrıca metilfenidat molekülünün konformasyonlarını incelemek amacıyla Potansiyel Enerji Yüzey Taraması (PES), DFT/B3LYP/6-31++G(d,p) yöntemi ile yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, molecular structure and the harmonic and anharmonic vibrational frequencies of methylphenidate which is active material of Ritalin drug were studied by HF and DFT methods with different basis sets. Calculations were performed on linux workstations using the Gaussian 03 suite of programs. The optimized geometry was calculated by HF and B3LYP methods using 6-31G(d,) and 6-311++G(d,p) basis sets and the harmonic and anharmonic vibrational wavenumbers and absolute intensities were calculated by means of the DFT/B3LYP/6-311++G (d,p) method at the corresponding optimized structure. On the basis of the comparison between calculated and experimental results and the comparison with related molecules, assignments of fundamental vibrational modes are examined. The X-ray geometry and experimental frequencies are compared with the results of our theoretical calculations.The conformers have been predicted by the potantial energy surface scan employing the DFT method, B3LYP implementing basis set 6-31++G(d,p).