Yangınla ilgili mevzuatlar çerçevesinde yüksek ofis binalarında kaçış yollarının analizi ve bir örnek çalışma
The analysis of means of egress in the high-rise office buildings inthe context of fire regulations and a sample project
- Tez No: 212901
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yangın; yüksek ofis binaları için her zaman büyük risk oluşturmuştur. Kat yüksekliğinin fazla olması, insan yoğunluğu, dekorasyon amaçlı tutuşabilir özellikte kaplama malzemelerinin kullanılması, bu tip yapılardaki yangının oluşma ve büyüme riskini artırmaktadır. Bu bağlamda tezde, öncelikle yüksek ofis binalarında alınabilecek -pasif önlemler başta olmak üzere- yangın güvenlik önlemleri analiz edilmiştir. Yüksek ofis binalarında kaçış yolları ve bina boşaltım süreleri çerçevesinde ulusal ve uluslar arası mevzuatlar incelenmiş ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda performans kriterleri oluşturulmuş ve seçilen örnek proje olan ?EGO Genel Müdürlüğü Kamu Yönetim Binası? nın bu kriterlere uygunluğu denetlenmiştir. Seçilen örnek projenin çeşitli senaryolar çerçevesinde ?Simulex? bina boşaltım simulasyon programı ile boşaltım modellemeleri yapılmıştır. Bu senaryoların sonuçları çerçevesinde ise örnek olarak seçilen binada ve genelleme yapılarak yüksek ofis binalarında güvenli boşaltım için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fire has always been a great threat for high-rise office buildings. The risk for the occurrence of fire and its extension in such buildings mostly rises in relation with the rising number of flats, density of population and use of combustible sheathing materials with decorative aims. In this frame, firstly fire security precautions, specifically passive measures in high-rise buildings were analyzed in this thesis work. National and international regulations have been examined in relation to each other in terms of escape hatches from high-rise buildings and duration of the evacuation of buildings in case of fire emergency. According to our final analysis, certain performance criterions have been formed and accordance of ?EGO General Directorate Public Administration Building? to those criterions has been examined as the case study of the thesis. Several evacuation models for our case building have been executed by the aid of Simulex that is a building evacuation simulation program. In respect to our findings through different scenarios, suggestions have been given both for our case study building and for high-rise office buildings in a broader frame.