Anlamsal Web teknikleri kullanarak GPS tabanlı bağlam bilinçli mobil uygulama
GPS based context-aware mobile application using semantic Web techniques
- Tez No: 212920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada anlamsal web servisleri kullanılarak GPS tabanlı bağlam bilinçli mobil bir uygulama geliştirilmiştir. Mobil uygulama, anlamsal web yöntemleri ile modellenen verileri barındıran merkezi sistem ile haberleşmektedir. Böylece kullanıcıya ait profil bilgileri ve çevresel bilgiler merkezi sisteme iletilmektedir. Merkezi sistemde bulunan veriler ile kullanıcıdan gelen veriler anlamsal web sorgulama tekniklerine göre işlenmekte ve ortaya çıkan bağlam bilinçli bilgiler mobil istemciye gönderilmektedir.Geliştirilen uygulama ile klasik yöntemlerle oldukça uzun zaman harcanarak elde edilebilen bilgilerin mobil cihaz üzerinde bağlam bilinçli yöntemler kullanılarak otomatik olarak üretilmesi ve kullanıcıya sunulması sağlanmıştır. Böylece bu uygulama ile kullanıcılara yönelik kişiselleşmiş bilgilere ulaşım hızlanmış ve maliyetler düşmüştür. Ayrıca bilgilerin ortak kullanımına yönelik bilgi sınıflandırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, using semantic web techniques a GPS based, context-aware mobile application has been developed. The mobile application communicates with a central system that hosts the data modeled by the semantic web techniques. Therefore, user information and information on the environment are sent to the central system. The data stored in the central system and the data received from the user are processed using the semantic web query techniques, and context-aware information thus created by these techniques is sent to the mobile client.With the present application, information that could only be obtained through long and retrospective work through traditional methods is created automatically using context-aware methods and served to the users. Through the use of the present application, personalized information can be obtained in a shorter time at a reduced cost. Further, the data classification for facilitating sharing of the data is obtained.