Klinik ve gıda kaynaklı örneklerden izole edilen Staphylococcus aureus'un antibiyotik dirençliliklerinin karşılaştırılması ve beta-laktamaz aktivitelerinin değerlendirilmesi
Beta-lactamase activities and antibiotic resistance comparison of Staphylococcus aureus isolated from clinic and food material
  1. Tez No: 212919
  2. Yazar: SİNEM BAYHUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi kliniklerinde yatan hasta örneklerinden izole edilen (abse 110 adet, kan-katater 106 adet, trakeal 48 adet, idrar 14 adet, damar katateri 3 adet, katater 9 adet) toplamda 300 adet S. aureus izolatı ve Ankara'nın çeşitli semtlerinden temin edilen tavuk, çiğ süt ve peynir örneklerinden izole edilen (tavuk 137 adet, çiğ süt 84 adet, peynir 63 adet) toplamda 284 adet S. aureus izolatının antibiyotik duyarlılıkları ve Beta-laktamaz aktiviteleri karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. İncelenen 300 adet klinik örneklere ait S. aureus izolatı %98,3 Penisilin, %56,3 Tetrasiklin, %55,3 Siprofloksasin ve Levofloksasin, %55,0 Metisilin, %54,6 Rifampisin, %54,0 Gentamisin, %53,0 Tobramisin, %52,0 Norfloksasin, %50,3 Moksifloksasin, %43,3 Fosfomisin, %20,0 Klindamisin, %29,3 Eritromisin, %1,3 Fusidik Asid, %0,3 Trimethoprim/Sulfamethoksazol'e dirençli bulunurken; Nitrofurantoin, Quinupristin/Dalfopristin, Linezolid, Teikoplanin, Vankomisin'ne dirençlilik rastlanmamıştır. Aynı izolatlarda %98,3'ü Beta-Laktamaz pozitif olarak bulunmuştur. İncelenen 284 adet gıda örneklerine ait S. aureus izolatının %92,0 Penisilin, %9,5 Tetrasiklin, %9,15 Eritromisin, %8,09 Klindamisin, %3,87 Norfloksasin, %2,46 Metisilin, %1,4 Siprofloksasin, Levofloksasin ve Moksifloksasin, %0,35 Trimethoprim/Sulfamethoksazol'e dirençli bulunurken; Gentamisin, Tobramisin, Quinupristin/Dalfopristin, Linezolid, Teikoplanin, Vancomisin, Nitrofurantoin, Fusidik Asid, Rifampisin'e dirençlilik rastlanmamıştır. Bu izolatların %92,0'ı Beta-Laktamaz pozitif olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, 300 unit S. aureus which were isolated from clinical services of Ankara university Ibn-i Sina Hospital and 384 unit S. aureus isolated frrom chicken, raw milk and cheese where taken from the different places of Ankara. In these materials, antibiotic resistance and beta-laktamaz determinated after that comparisoned each other. While isolates of 300 unit clinical materials are belongs to S. aureus isolates were researched resistant to the rate of %98,3 Penicilin, %56,3 Tetracycline, %55,3 Ciprofloxacin ve Levofloxacin, %55,0 Metisilin, %54,6 Rifampicin, %54,0 Gentamicin, %53,0 Tobramycin, %52,0 Norfloxacin, %50,3 Moxifloxacin, %43,3 Fosfomycin, %20,0 Clindamycin, %29,3Erythromycin, %1,3 Fusidic Acid, %0,3 Trimethoprim/Sulfamethoxazol; Nitrofurantoin, Quinupristin/Dalfopristin, Linezolid, Teicoplanin, Vancomycin resistance were not found. And at the rate of %98,3 the same isolates beta-laktamase was resistant were found positive. While isolates of 284 unit clinical materials are belongs to S. aureus isolates were researched resistant to the rate of %92,0 Penicilin, %9,5 Tetracycline, %9,15 Erythromycin, %8,09 Clindamycin, %3,87 Norfloxacin, %2,46 Meticillin, %1,4 Ciprofloxacin, Levofloxacin ve Moxifloxacin, %0,35 Trimethoprim/Sulfamethoxazol; Gentamicin, Tobramycin, Quinupristin/Dalfopristin, Linezolid, Teicoplanin, Vancomycin, Nitrofurantoin, Fusidic Acid, Rifampicin was resistants were not found. And at the rate of %92,0 the same isolates beta-lactamase was resistant were found positive.