Sürekli form baskı makinesinin titreşim sinyali yardımıyla kestirimci bakımının yapılması
Predictive maintenance of a continuous forme printing press machine by vibration measurement and analysis
- Tez No: 212921
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZETKritik süreçlerde ve sürekli çalışması gereken sistemlerde kullanılan makinaların, çalışabilirliğinin ve performansının devamlı aynı seviyede tutulması oldukça önemlidir. Bunu sağlamak için klasik ?periyodik? bakımların yanı sıra, arızaların başlangıç ve gelişim sürecinde tespiti amacıyla kestirimci bakım teknikleri de kullanılmaktadır. Bu çalışmada öncelikle kestirimci bakım, titreşim analizi ve sıkça tekrarlanan arızaların titreşim özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiş, matbaacılık sektöründe kullanılan sürekliform baskı makinasının kestirimci bakım uygulaması sonucunda tespit edilen farklı tipte arıza örnekleri incelenmiştir. Sürekliform baskı makinası, ünitelere ayrılmış ve bu ünitelerdeki makine elemanlarının teknik özellikleri ve titreşim ölçüm noktaları belirlenerek makinaya ait bir titreşim ölçüm planı hazırlanmıştır. Bu ölçüm noktalarından, çalışma programına göre belirlenen periyotlarda titreşim ölçümleri alınmıştır. Alınan bu titreşimler, zaman ve frekans tanım bölgelerinde incelenerek, titreşimlere ait eğilimler belirlenmiştir. Yapılan bu titreşim analizlerinde, karakteristik arızaların titreşim davranışları araştırılmış, belirlenen arızaların seviyeleri tespit edilerek, eğilim ve çoklu spektrum grafikleriyle arızaların gelişim eğilimleri takip edilmiştir. Takip edilen bu arızaların tehlikeli seviyelere ulaşarak daha ciddi problemlerin oluşmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Gerekli görüldüğünde arızalara müdahale edilmiş veya arızalı makine elemanının yararlı ömrünü tamamlaması beklenilmiştir. Yapılan titreşim analizlerinin sonuçları değerlendirildiğinde, sürekliform baskı makinasına ait makina elemanları arızalarının, titreşim ölçümlerinin incelenmesiyle tespit edilebileceği görülmüştür. Kestirimci bakım uygulamasıyla, arızalara gelişim döneminde müdahale edilerek, daha ciddi hasarların oluşması önlenmiş ve makine elemanlarının faydalı ömürlerini tam olarak kullanabilmeleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIt is quite important to keep continuous operability and performance of the machines used in critical processes and constantly working systems at the same level. To achieve this predictive maintenance techniques are used beside the conventional ones in order to determine any malfunctions at the beginning and in the development process. In this study first of all a general information about predictive maintenance, vibration analysis and the vibration characteristics of typical malfunctions has been given and different types of malfunctions which were determined after the predictive maintenance care of continuous form printing pres machine which is used in the printing sector have been analysed. A continuous forum printing pres machine has been separated into different units and a vibration measurement plan for the machine has been prepared by determining the technical properties and vibration measurement points of the models. Vibration measurements from these measurement points have been obtained on the basis of determined periods in the study programmes. The vibration tendencies of the vibrations which are obtained have been determined by anaysing them at their period and frequency description areas. In these vibration analysis characteristics of typical malfunctions have been are investigated and after the consequence of determining the levels of defined malfunctions, the development of malfunctions tendencies have been determined by trends and multiple spectrum graphics. It has been targeted to prevent further problems by pre-empting these malfunctions which are under observation before they reach dangerous levels. If it is reguired malfunctions have been interfered with or irregular elements have been expected to fulfil their service life in the machinery. When the results of the vibration anaysis are evaluated it is observed that malfunctions of machine parts of the continuous form press machine could be idendified by way of the vibration analysis. Thanks to the application of predictive maintenance, the risk of more serious damage has been obviated by being interfered with malfunctions in the evolution phase and it has been achieved that machine parts are able to use exactly their full service of life expectancy.