Akıllı ev sistemleri ve uygulaması
Smart home design and application
  1. Tez No: 212922
  2. Yazar: GÜL NİHAL GÜĞÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, güncel hayatımızı daha emniyetli ve pratik hale getiren bir `Akıllı Ev' modeli araştırılmıştır. Akıllı ev hakkında teorik bilgiler verildikten sonra, akıllı ev sisteminin uzaktan kontrolü analiz edilmiştir. Akıllı ev modelinin uzaktan kontrolü için bir DTMF, iki farklı mikroişlemci ve farklı özelliklerde sensörler kullanıldı. DTMF'den gelen sinyaller PIC16F877 yardımıyla yönlendirilmiştir. Telefon tuşlarında 1-7 kullanılarak model evin alt kat ve üst kat ışıkları açılıp kapatıldı, balıklar yemlendi, bahçe sulama motoru çalıştırıldı ve evin içindeki ses sistemi aktifleştirildi. Buna ek olarak, PIC16F628 yardımıyla evin garaj kapısı kontrol edilerek garaja sadece ev arabalarının girişi sağlandı. Ayrıca evin bahçe ışıkları gece boyunca kendiliğinden yanacak şekilde dizayn edildi. Sonuç olarak, bu çalışmada DTMF ile uzaktan kontrol sağlanmış ve limitli fonksiyonlara sahip bir akıllı ev modeli hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a ?Smart Home? model has been investigated, which makes our daily life more safely and practical. After giving theoretical information about smart home, remote control of this smart home system has been analyzed. For the remote control of the smart home, a DTMF, two different microprocessor and sensors with different properties were used. Signals coming from DTMF were orientated by PIC16F877. Lights of upstairs and downstairs of the home were opened and closed, fishes were feeded, garden watering engine was opened and voice system in the home was activated by using 1-7 in phone keys. In addition to these, garage door of the home was controlled and only cars of home owner was allowed to enter the garage by PIC16F628. Furthermore, garden lightes of home was designed so that it would opened automatically during night. Consequently, in this study, remote control has been provided by DTMF and a smart home model with limited properties has been formed.