Kalıp çekirdeklerinin 3 boyutlu incelenmesinde bilgisayar destekli oluşturulan takım yollarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental study of the computer aided tool path generation for 3D machining of the mold core and cavity
  1. Tez No: 212923
  2. Yazar: FARUK MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bilgisayar Destekli Tasarım, Üretim ve Mühendislik (BDT/BDÜ/BDM) yazılımları, kalıp çekirdeklerinin işlenmesinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Çalışmada, kalıp tasarım ve üretim sektöründe güncel olan 4 farklı BDT/BDÜ/BDM yazılımı (Catia, Cimatron, ProEngineer, Unigraphics) kullanılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yüzü olarak hazırlanan yüzey geometrisinin erkek ve dişi kalıp çekirdekleri, toplam 6 farklı işleme yöntemi (Zigzag, Çevre Paralel, Parça Paralel, Trochoidal, Radyal, Spiral) seçilerek 3 tip (kaba, ara ve bitirme) işleme operasyonu ile işlenmiştir. Teorik ve deneysel çalışmalardan elde edilen işleme süresi ve yüzey pürüzlülük değerleri karşılaştırılarak uygun takım yolu yöntemi belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçlar; işleme süresinin kısa olması açısından çevre paralel tip takım yolunun uygun olduğunu göstermiştir. Aynı tip takım yolu ince pasoların işlenmesinde yüzey pürüzlülüğünü azaltmasından dolayı önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Takım Yolu Üretimi, Kalıp Çekirdekleri, İşleme Süresi, Yüzey Pürüzlülüğü
Özet (Çeviri)
Computer Aided Design, Manufacturing and Engineering (CAD/CAM/CAE) softwares are widely used in machining of the mold core and the mold cavity. Four different CAD/CAM softwares (Catia, Cimatron, ProEngineer and Unigraphics) that are conspicuous programs in mold design and manufacturing industry, are preferred in the scope of this study. In these CAD/CAM softwares, total six different machining methods (Zigzag, Contour Parallel, Part Parallel, Trochoidal, Radial and Spiral) are selected in three types of machining operations (rough, semi-finish, finish) for machining core and cavity plates which have the surface geometry of Gazi Mustafa Kemal Atatürk?s face. The theoretical and experimental surface roughness values and machining times were obtained and the suitable tool path strategy was experimentally evaluated. Results indicated that the contour parallel type was the acceptable tool path in respect of the minimum machining time. Also, same tool path strategy was recommended for the finish milling in which it reduced the surface roughness. Key Words : Computer Aided Toolpath Generation, Mold Core and Mold Cavity, Machining Time, Surface Roughness