Sıçanlarda Dichlorvos'un ince bağırsak üzerine etkisi ve vitamin C ve vitamin E'nin koruyucu rolünün histolojik olarak araştırılması
Investigation of the histologic influence of Dichlorvos on the rat small intestine and protective role of vitamin C and vitamin E
- Tez No: 212942
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Organofosfatlı bir insektisit olan dichlorvos zirai mücadelede sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada erkek ratlar 4 gruba ayrılmıştır. 1. grup kontrol grubu ratlar, 2. grup vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün) muameleli ratlar, 3. grup dichlorvos (1,6 mg/kg gün) muameleli ratlar ve 4. grup vitamin C (200 mg/kg gün)+vitamin E (200 mg/kg gün)+dichlorvos (1,6 mg/kg gün) muameleli ratlar. Maddeler ratlara oral gavaj yoluyla verilmiştir. Muameleden 24 saat, 4 hafta ve 7 hafta sonra ratların vücut ağırlıkları tartılmış, ışık mikroskobuyla ince bağırsak dokularındaki patolojik değişiklikler incelenmiştir. Vücut ağırlığı bakımından kontrol grubu ratlarla, dichlorvos, vitamin C ve E+dichlorvos grubu ratlar karşılaştırıldığında 24 saat sonunda bir değişiklik gözlenmezken , 4. ve 7. haftanın sonunda istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlendi. Işık mikroskobu ile yapılan incelemelerde dichlorvos muameleli ratlar ile vitamin C ve E+dichlorvos muameleli ratların ince bağırsaklarında 4. ve 7. haftanın sonunda patolojik değişiklikler gözlendi.Sonuç olarak dichlorvos ratların ince bağırsak dokularında histopatolojik değişikliklere sebep olmaktadır. Vitamin C ve E dichlorvos'un ince bağırsak dokularında meydana getirdiği patolojik değişiklikleri önlemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dichlorvos is an organophosphate insecticide, which is widely used in pest control. In this study, male rats were divided into four groups. Control group, vitamin C+vitamin E-treatment (200 mg/kg bw per day) group, dichlorvos treatment group (1,6 mg/kg bw day) and vitamin C+vitamin E (200 mg/kg bw per day)+dichlorvos treatment (1,6 mg/kg bw day) group. All combinations were given to rats orally via gavage for 7 weeks. At the end of the 24 hrs, 4th and 7th weeks, body weights of control and treated rats were measured. Pathological changes of the small intestine tissues were evaluated by light microscopy. While no statistically significant changes of body weights were observed in dichlorvos treated group compared to control group after 24 hrs, significant decrease were observed after 4th and 7th weeks. After 4 and 7 weeks of dichlorvos exposure, pathological changes were observed in the small intestinal tissues of the dichlorvos and vitamin C and E+dichlorvos treated rats.As a result, dichlorvos caused histopathological changes in the rat small intestinal tissues. It?s determined that vitamin C and E haven?t prevented the pathological changes caused by dichlorvos in small intestinal tissues.