Mönch tipi dönüşümler için sabit nokta teoremleri ve uygulamaları
Fixed point theorems for Mönch type maps and applications
- Tez No: 212943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. DURAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sabit nokta konusu teori ve uygulama alanı oldukça kapsamlı bir alandır.Bu alanda pek çok teorem ve önermelere yer verilmiştir.Bu çalışmada, D. O'Regan, R. Precup, tarafından yayınlanan küme değerli dönüşümler için sabit nokta teoremleri ve integral içermeleri için varlık teoremlerinin sunulduğu makale derinlemesine incelenmiş yine Mönch tipi dönüşümler için tek değerli ve küme (çoğul)değerlisabit nokta teoremlerinden bahsedilmiştir.Ayrıca Schauder, Darbo ve Sadovskii nin sabit nokta teoremlerinin bir genellemesini sunan Mönch ün bu teoremlerle ilişkisine kısaca değinilmiştir.Mönch ün teoremlerinin bir uygulaması olarak Hammerstein ve Volterra integral içermeleri için genel varlık teoremleri incelenmiştir.Son olrak Mönch ün de bir genellemesi olarakkabul edilen Chandrabhan tipi dönüşüm kavramı ve bu dönüşüm için sabit nokta teoremlerine B.C. Dhage tarafından yayınlanan makaleden yararrlanarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The matter of fixed point theory is a quite extensive issue in terms of theory and application, in which several theorems and proposals have been invalued. In this study, the article published by D. O'Regan and R. Precup where the theorems of existence are introduced for integral inclusionsand fixed point theorems regarding the set valued mappings has been depply and in detail stuided.Here, single valued mappings and set(multipple) mappings fixed point theorems on Mönch Type mappings have been mentioned. Therefore, the relationship of Mönch, who presented the generalization of the fixed point theorems beloging to Schauder, Darbo and sadovskii, has been slightly discussed ove, with these theorems, the general existence theorems of Hammerstein and Volterra integral inclusions as the application of Mönch's theorems have been proved,Finally, the concept of Chandrabhan type mapping and fixed point theorems, which could be regarded as the generalization of Mönch, using from the article published by B. C. Dhage has been examined.