Studies on molecular and genetic characterization of the genes responsible for the multicarpellary gynoecium in Thermopsis turcica
Thermopsis turcica'da çoklu karpel oluşumundan sorumlu olan genlerin moleküler ve genetiksel karakterizasyonu üzerine çalışmalar
- Tez No: 420254
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM ÇETİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Thermopsis. turcica yok olmak üzere olan Türkiye endemiği bitki türüdür. T. turcica'nın başlıca özelliği 2-4 serbest karpelli ovaryuma sahip olmasıdır. Vicia. faba tek karpelli ovaryuma sahip olması ile T. turcica'dan ayrılmaktadır. Bu çalışmada, melezlemeler T. turcica ve V. faba arasında yapılmıştır ve melezleme kombinasyonunda T. turcica hem ana hem de baba olarak kullanılmıştır. T. turcica'nın baba olarak kullanıldığı melezlemeler sonucunda, globular aşamada hibrit embriyolar elde edilmiş fakat izole embriyoların küçük olmaları ve endosperm ihtiyaçları nedeni ile kültürlerinin yapılmasında başarılı olunamamıştır. Histolojik analizler sonucunda, polen tüpünün polinizasyonun ilk gününde yumartalığa ulaştığı ve 4. günde ovül fertilizasyonun gerçekleştiği tespit edilmiştir. Polimeraz zincir reaksiyonu ve dizilime çalışmalarından elde edilen veriler çoklu karpel oluşumda sorumlu olduğu düşünülen CLV, WUS, and FAS genlerinin T. turcica'daki homologlarının belirlenmesine yönelik ilk moleküler veri olma özelliğindedir. Dizileme analizi sonucunda, T. turcica'dan dihydropyrimidine dehydrogenase gen bölgesine ait kısmi diziler tespit edilmiş olup, izole edilen kısmi gen bölgesinin fosfat bağlama domaini içerdiği görülmüştür. T. turcica'da tespit edilen gen ortologlarının ekspresyon düzeyleri kantitatif real-time polimeraz zincir reaksiyonu analizi ile belirlenmiştir. Elde edilen bu bulguların yeni çeşit geliştirme çalışmaları için diğer ekonomik öneme sahip türlere uygulanabileceği düşünülmekte olup tez çıktısının T. turcica'da çoklu karpel oluşumu üzerine uygulanan moleküler araştırmaları içeren ilk bilimsel rapor olma özelliği bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thermopsis turcica is a critically endangered endemic plant species in Turkey. The main agricultural trait of T. turcica is having a gynoecium of 2-4 free carpellate-ovaries. Vicia faba is different from T. turcica due to having unicarpellate ovary. In this study, reciprocal crosses between V. faba and T. turcica were made. In the crosses in which T. turcica was used as the paternal parent, globular hybrid embryos were obtained but they were not rescued since embryos were too small for culturing separately from the endosperms. In histological analysis, it was found that pollen tube reached the ovary at the first day of pollination and ovule fertilization occurred on the fourth day of pollination. The data from RT-PCR and sequencing give the first molecular data on the identification of the putative partial homologues of CLV, WUS and FAS were isolated from T. turcica. Due to the sequence similarity, demonstrated that these new isolated partial genes were most probably CLV, WUS, and FAS homologues in T. turcica. In addition, dihydropyrimidine dehydrogenase (NADP+)-like partial sequence which has a phosphate binding domain in T. turcica was isolated. For detailed expression of each ortholog gene, quantitave real-time polymerase chain reaction was implemented and expression patterns were shown. These results might be used for other related crops of economic importance in order to obtain cultivars having polycarpellary feature and are the first scientific report about the molecular basis of the multicarpellary in T. turcica.