(1-(1H-benzoimidazol-2-yl)-ethanone tiyosemikarbazon) ligantinin ve Co, ZN komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, structure characterisations and biological activities of 1-1[H-benzoimidazol-2yl]-ethanone thiosemicarbazone ligand and its Co and Zn complexes
- Tez No: 213017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, 1-(1H-Benzoimidazol-2-yl)-ethanone tiyosemikarbazon'un Zn(II), Co(III), Fe(II), Mn(II) metal iyonları ile yeni metal kompleksleri sentezlenmiştir. Ligant, Co(III) ve Zn(II) metal komplekslerinin kristal yapıları elde edilmiştir.Ligant ve metal komplekslerin yapıları elementel analiz, FT-IR, 1H NMR spektroskopisi, termogravimetrik analiz (TGA) ile aydınlatılmıştır. Ligantın, Co(III) ve Zn(II) komplekslerinin moleküler ve kristal yapıları ise tek kristal X-ışını kırımı analiziyle tanımlanmıştır.Co(III) kompleksinin kristal yapı verilerinden, iki ligantın (H2L) Co atomuna N2S şeklinde tridentat olarak koordine olarak, bozulmuş oktahedral geometri oluşturduğu görülmüştür. Diğer yandan Zn(II) kompleksi beş koordinasyona sahip olup, molekülün eksen konumunda bir N (H2L) ve bir S (H2L) içerecek şekilde düzgün trigonal piramit ile kare piramit arasında bir geometri sergiler. Ligant, çinko atomuna N2S şeklinde tridentat olarak bağlanmıştır.Ayrıca Co(III) kompleksinin ve ligantın antimikrobiyal özellikleri insanlarda patojenik olan farklı bakteriler ve C.tropicalis mantarına karşı mikrodilüsyon besiyeri methodu kullanılarak değerlendirilmiştir. 0.25-1 mg/ml deki inhibisyon konsantrasyonu sonuçları, kullanılan standart antimikrobial maddelerle karşılaştırıldığında orta ölçüdedir. Zn(II) kompleksinin biyolojik aktivitesi de incelenmiştir. Zn(II) kompleksinin antimikrobiyal aktivitesi gram pozitif, gram negatif ve Candida albicans mantarlarına karşı mikrodilüsyon besiyeri kullanılarak değerlendirilmiştir. Zn(II) kompleksinin en iyi inhibisyon aktivitesi Enterobacter aerogenes'e karşı gösterdiği gözlenmiştir (MIC= 0.031 mg/ml). Ligant ve Co(III) kompleksinin serbest radikal uzaklaştırma aktivitesi 2,2-difenil-2-pikrilhidrazil hidrat (DPPH) kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new metal complexes of 1-1[H-Benzoimidazol-2yl]-Ethanol Thiosemicarbazone with Zn(II), Co(III), Fe(II), Mn(II) metal ions were synthesized. Crystal structures of free ligant, Co(III) and Zn(II) complexes are determined.Ligant and metal complexes are characterized by elemental analyses, FT-IR, 1H NMR spectroscopy, thermo gravimetric analysis (TGA). The crystal and molecular structures of Co (III) complex, Zn (II) complex and free ligant are also determined by single-crystal X-ray structure analysis.The crystal structure data shows that in Co (III) complex, two ligants (H2L) coordinate to cobalt atom in a N2S tridentate fashion, giving a distorted octahedral geometry. On the other hand, the coordination geometry of the penta coordinated zinc is described as an intermediate between the ideal trigonal bipyramid and a square pyramid including one N (H2L) and one S (H2L) atom occupying the apical sites of the molecule. Ligant is bonded to a zinc atom as tridentant by N2S structure.Furthermore, Co(III) complex and free ligant were evaluated for their antimicrobial properties using a broth microdilution method against various human pathogenic bacteria and the yeast C. tropicalis resulting in moderate minimum inhibitory concentrations of 0.25-1 mg/mL when compared with standard antimicrobial agents. The biological activity of Zn(II) complex was also investigated. The antimicrobial activity of the Zn(II) complex was evaluated by using a broth micro-dilution method against a panel of human pathogenic Gram positive, Gram negative bacteria and the yeast Candida albicans. The best inhibitory effect of Zn(II) complex was observed against Enterobacter aerogenes (MIC= 0.031 mg/ml). The free radical scavenging activity of the ligant and Co(III) complex using 2,2-diphenyl-2-picrylhydrazyl hydrate (DPPH) was also investigated.