Tungsten karbürlü metal matriks kompozit seramiklerinin elastik özelliklerinin belirlenmesi
Determininig the elasticof metal matrix composites ceramic with tungsten carbide
  1. Tez No: 213018
  2. Yazar: SALİHA ELMAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ORUNCAK, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL H. SARPÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada kimyasal metotla nikel kaplanmış % 70 tungsten karbür (WC) tozları kullanılarak seramik-metal kompozit malzeme üretimi ve tungsten karbür-nikel (WC-Ni) tozlarından oluşturulan seramik-metal kompozit malzemelerinin ultrases dalga hız metodu ile elastik sabiteleri incelenmiştir. Bu çalışmada 10 boyutunda tungsten karbür (WC) tozu ve kaplama banyosunda da nikel elde etmek için % 30 (Nikel Klorür) kullanılmıştır. Elde edilen tozlar 30 mm yarıçaplı kalıpta yerleştirilerek 360 bar basınçta hidrolik pres kullanarak preslenmiştir. Numuneler tüp fırında argon gazı atmosferinde 1000°C, 1100°C, 1200°C ve 1300°C' sıcaklıkta sinterlenmiştir. Sinterleme işlemi sonrası SEM (Taramalı Elektron Mikroskop) ve EDX (Enerji Açılımlı X-Işını Spektrometresi) analizleri yapılarak tane boyutu analizleri yapılmıştır. Ultrasonik boyuna hız ölçümlerinde 2 ve 5 MHz'lik transducer, ultrasonik enine hız ölçümlerinde ise 1 ve 5 MHz' lik transducerler kullanılmıştır. Elde edilen boyuna ve enine hız sonuçları ile elastik sabite katsayısı olan Young Modülü (E) hesaplanmıştır. Ayrıca her bir numune için yoğunluklar belirlenmiştir. Bu elde edilen veriler sayesinde Young Modülü-Ortalama Tanecik boyutu, Boyuna hız-Ortalama Tanecik boyutu, Enine hız-Ortalama Tanecik boyutu grafikleri hazırlanmıştır.Bu çalışma numunelerin ultrasonik hız-ortalama tane boyutu ve elastik sabite-ultrasonik hız ilişkisini göstermektedir. Özetle kaplamalı ve kaplamasız numunelerimizin sonuçları Young Modülünün ultrasonik hız ile birlikte arttığını göstermektedir. Özellikle bu artışın 1300°C' de sinterlenen numunelerde gerçekleştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work Nickel has been covered by the chemical method, the ceramic-metal complex material production by using %70 tungsten carbide (WC) powder and tungsten carbide (WC-Ni) ceramic metal supplies that are provided by the elastic constant via the method of ultrasound velocity. In this work %30 (Nickel Chloride) has been used to provide tungsten carbide at the dimension 10 , and also to provide nickel in the covering bath. Provided powder were placed in a 30 mm diameter mold and pressed using a hydraulic pres at a pressure of 360 bar. Samples were sintered at temperatures of 1000°C, 1100°C, 1200°C and 1300°C with Ar gas atmosphere in tube furnace. After sintering process mean grain size analysis have been realized by having been done SEM (Scanning Electron Microscopy) and EDX (Enerji Açılımlı X-ışını Spektrometresi) analysis. In the measuring ultrasonic longitudinal velocity 2 and 5 Mhz transducers, ultrasonic transverse velocity 1 and 5Mhz transducers have been used. Young Modulus (E), elastic constant coefficient, has been calculated with providing longitudinal and transeverse velocity. Also, for every sample densities were determined. Young Modulus- mean grain size, longitudinal velocity- mean grain size, transverse velocity- mean grain size graphics have been prepared with the help of these datas.This work has shown relation of ultraonic velocity-mean grain size and elastic constant- ultrasonic velocity of samples. Shortly, it shows that with covered or without covered samples, results increase with the ultrasonic velocity of Young Modulus. Especially this increase has confirmed on the sample which are sintered 1300°C.