Failure analysis of composite laminates containing three pin loaded holes
Üç pim ile yüklenmiş tabakalı kompozitlerde hasar analizi
- Tez No: 213022
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu arastırmanın amacı 3 rijid pim ile çeki yükü uygulanmıs cam lifi-epoksi kompozit plakasının farklı geometrilerinin hasar davranısına etkilerini incelemektir. [0/90/±45]S dizilimine sahip ve hacimce fiber yüzdesi yaklasık %60 olan çoklu-pim yüklemeli kompozit plakaların davranısı deneysel ve nümerik olarak incelenmistir. Bu çalısmada 45 farklı geometri kullanılmıs olup, 3 farklı delik mesafe parametresini(Kenar mesafesinin delik/pim çapına oranı E/D:1, 2, 3, 4, 5 ; Boylamasına delik mesafesinin delik/pim çapına oranı F/D:2, 4, 6 ; Enlemesine delik mesafesinin delik/pim çapına oranı G/D:3, 4, 5) içermektedir. Malzemenin gerilme dagılımlarını elde etmek üzere üç boyutlu sonlu eleman metodu kullanıldı. Analizlerde LUSAS 13.6 sonlu eleman analiz yazılımı seçildi. Çalısma esnasında, ?Hasar modu? ve ?Hasar Yükü?nü belirlemek üzere lineer olmayan geometrik davranıs ve ?Hashin hasar kriteri? tercih edildi. Nümerik ve deneysel çalısma sonuçları grafige aktarıldı ve kendi içlerinde karsılastırıldı
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to study the effect of different geometries on the failure behavior of glass-epoxy laminated composite plate which is subjected to a traction force by 3 rigid pins. The behavior of multi-pin loaded composite plates which have the stacking sequence of [0/90/±45]S and approx. 60% fiber volume fraction has been observed experimentally and numerically. 45 different geometries are used in this study by using 3 different hole distance parameters (The ratio of `edge distance? to `hole / pin diameter? E/D:1, 2, 3, 4, 5 ; The ratio of `Longitudinal hole distance? to `hole / pin diameter? F/D:2, 4, 6 ; The ratio of `Transverse hole distance? to `hole / pin diameter? G/D:3, 4, 5) The three-dimensional finite element method was used to obtain stress distribution of the material. For analyzes, LUSAS 13.6 finite element analyze software has been used.. During the study geometric non-linear behavior and ?Hashin Failure Criteria? have been selected to determine the ?Failure Mode? and the ?Failure Load?. The results of numerical and experimental study have been plotted and compared with each other.