On the design of switch mode power supply
Anahtarlamalı güç kaynakları
  1. Tez No: 213021
  2. Yazar: BUKET TURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, anahtarlamalı güç kaynakları, lineeer güç kaynakları arasındaki farklılıkları ve anahtarlamalı güç kaynakları çeşitleri anlatılmaktadır. Giriş?çıkış dalgalanma durumuna bağlı olarak çoğunlukla kullanılan DC-DC dünüştürücüler ve Pspice ve B2 Spice kullanılarak yapılan basit devre simulasyonları üzerinde özellikle durulmuştur. Her bir DC-DC dönüştürücü temel olarak DC giriş sinyali, anahtar, depolama ve filtreleme elemanları kullanılarak oluşturulmuştur. Filtre elemanları dalgalanmayı azaltmak için kullanılmıştır. Filtre elemanları olmadan çıkış daha düzensiz olarak elde edilir. Bu durum temel dönüştürücü örneğiyle gösterilmiştir. Darbe verilerek anahtarlama yapılmıştır. Filtre elemanları kullanıldığı halde darbe sinyali verilerek yapılan kontrolde düzensiz çıkış elde edilir. Anahtarlamadan ve devre elemanlarından ötürü oluşan kayıplar meydana gelir. Daha düzenli bir çıkış elde etmek için bazı kontrol devreleri kullanılmaktadır. Bunlardan en önemlisi darbe genlik modüsyonu ile kontroldür. Bazı dönüştürücü çeşitlerinin simülasyonları darbe genlik modülasyon kontrol devreleri kullanılarak yapılmıştır. Anahtarlama konumuna göre diyotlar iletim yönünde ya da tıkama yönündedir. Buna bağlı olarak tıkanma süreleri olabildiğince kısa seçilmelidir. İdeal diyotta bu süre sıfırdır fakat pratik olarak bu mümkün değildir. Uygun diyot seçmenin amacı bu süreyi kısaltmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, switch mode power supplies, differences between linear power supplies and switch mode power supply types are discussed. Widely used types of DC-DC converters depending on the input-output wave forms and circuit simulations using Pspice and B2 Spice are notably examined. Each type of DC-DC converter has DC input signal, switch, energy storage and filter elements. Filter elements smooth the ripple of the output. Without using filter elements, the output will be more unregulated. This is discussed by simulation of a basic type of converters. Every converter can be simulated by using a switch that is controlled by pulses. Although using filter elements, controlling the switch by pulses will comprise an unregulated output. There occur some losses because of the switching and components used in converters. To obtain more regulated output, some control circuits should be used. Pulse Width Modulation is the most important type. Some types of DC-DC converters are simulated by adding PWM control circuits. Diodes that are used in switch mode power supplies are reverse or forward biased depending on the condition of the switch. If a forward biased diode is suddenly switched to reverse bias, the conduction will continue in the reverse direction for a short interval called the reverse recovery time. Therefore, they should be selected with minimal recovery times. Ideal diode should have no reverse recovery time, but practically this can not be possible. The aim of choosing proper diode is to minimize this reverse recovery time.