Performance change of a cooling system depending on evaporation and condensation temperatures
Bir soğutma çevrimi performansının buharlaşma ve yoğuşma sıcaklıklarına bağlı değişimi
- Tez No: 213032
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERHAN KÜÇÜKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalısmada, yogusma ve buharlasma sıcaklıklarının degisiminin bir sogutma sisteminin performansına olan etkisi irdelenmistir. Çalısma, 3 bölümden olusmaktadır. Buna göre öncelikle, scroll tip kompresör, hava sogutmalı kondenser, su sogutucu evaporatör ve termostatik genlesme vanasından olusan bir sogutma sistemi deney düzenegi tasarlanmıstır. Dıs hava ve su sıcaklıkları degistirilmek suretiyle farklı yogusma ve buharlasma sıcaklıkları saglanmıs ve deneysel veriler elde edilmistir. Daha sonra Microsoft Office ? Excel programı kullanılarak -NTU metoduyla evaporatör ve kondensere giren su ve hava sıcaklıklarının degisimine baglı olarak sogutma sisteminin performansını belirlenecegi bir model gelistirilip veriler elde edilmistir. Elde edilen veriler karsılastırılarak sogutma sistemi performansının analizi yapılmıstır. Anahtar Sözcükler : sogutma, yogusma, buharlasma, performans, benzesim modeli, scroll kompresör
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of evaporation and condensation temperatures changes to a cooling system?s performance were studied. The study consists of three parts. First, a cooling system that consists of a scroll type compressor, an air-cooled condenser, a water-cooling evaporator and thermostatic expansion valve was designed. Then this system was operated for different air and water inlet temperatures and results were obtained. Then, with using Microsoft Office ? Excel, a simulation model that based on -NTU method was developed to evaluate the performance of a cooling system with variation of water and air inlet temperatures. Finally, numerical results were compared with experimental results. Keywords : cooling system, scroll compressor, simulation model, evaporation, condensation, performance