Yapısal olmayan (ikincil) sistemlerin dinamik analizi
Dynamic analysis of nonstructural(secondary) systems
  1. Tez No: 213173
  2. Yazar: SADIK CAN GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
YAPISAL OLMAYAN (İKİNCİL) SİSTEMLERİN DİNAMİK ANALİZİÖZYapısal olmayan elemanlar ya da ikincil sistemler, yapı taşıyıcı sistemine bağlı eleman ve ekipmanların oluşturduğu bileşenlerdir. Çalışma kapsamında, ikincil sistemlerin deprem etkisi sırasında meydana gelen hasarlardan dolayı sismik tasarımının önemi açıklanarak, ikincil sistemlerin dinamik analizine yönelik çalışmalar ve çalışmalarda etkili olan ikincil sistem dinamik ve fiziksel karakteristikleri incelenmiştir. İkincil sistemlerin dinamik analizinde uygulanan yöntemlerden Kat Tepki Spektrumu ve Tasarım Bazlı Yöntem incelenmiştir.Kat Tepki Spektrumu yönteminde, ikincil sistem ve yapı arasındaki dinamik etkileşime bağlı olarak bulunduğu kattaki birleşik sistemin maksimum deplasman, hız ve ivme tepki spektrumlarının belirli deprem kaydına ait zemin tepki spektrumuna bağlı elde edilmiştir. Tasarım Bazlı Yöntemde ise taşıyıcı ve ikincil sistemden oluşan birleşik sistemin modal analizi ile ikincil sistemin maksimum deplasmanlarına bağlı olarak ikincil sisteme etki eden eşdeğer deprem yükü elde edilmiştir. Ayrıca, yapı şartname ve yönetmeliklerinde tanımlanan ekipmana etkiyen eşdeğer deprem yükleri incelenmiştir.Uygulamalar bölümünde ise, ekipman hasarlarının kritik olduğu bir hastane yapısındaki ekipman için kat ivme tepki spektrumları stokastik yaklaşımla elde edilmiş, tasarım bazlı yöntemle ekipmana etkiyen eşdeğer deprem yükü bulunmuştur. Ayrıca, tek serbestlik dereceli taşıyıcı sisteme bağlı ikincil sistemden oluşan birleşik sistem tepkileri kütle oranlarına bağlı olarak elde edilmiştir.Son olarak da, kat ivme tepki spektrumunun, eşdeğer deprem yükü esasına dayalı yöntemlerle uygulama alanı yönünden karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
DYNAMIC ANALYSIS OF NONSTRUCTURAL(SECONDARY) SYSTEMSABSTRACTNonstructural elements or secondary systems are connected to the primary structural system and are composed of equipments and components. In this study, the importance of seismic design of secondary systems due to the damage during several earthquakes and studies for dynamic analysis of secondary systems with the effect of dynamic and pyhsical charecteristics are explained. ?Floor Response Spectrum Method? and ?Design Oriented Method? are the methods applicable for the dynamic analysis of secondary systems.In Floor Response Spectrum Method, taking the effect of dynamic interaction between primary and secondary systems maximum displacement, velocity and acceleration response spectra in terms of ground response spectrum values for a specified earthquake are obtained. On the other hand, modal analysis of a combined system composed of primary and secondary systems has been realised and the horizontal loads effecting the secondary system has obtained. Also, horizontal loads in structure codes and provisions are investigated.In the case studies chapter, for critical equipment in an hospital floor accelaration response spectrum has been generated with stochastic approach and horizontal load effecting on the equipment has been obtained by Design-Oriented Method. Also, combined system response parameters due to the different mass ratios has been obtained.Finally, the field of the methods used in the dynamic analysis of secondary systems have been compared.