Use of huntite and hydromagnesite mineral in plastic materials as a flame retardant
Huntit ve hidromanyezit mineralinin ateş önleyici olarak plastik malzemelerde kullanımı
  1. Tez No: 213172
  2. Yazar: HÜSNÜGÜL YILMAZ ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada plastik kompozitlerde elektriksel uygulamalar için huntit/hidromanyezit mineralinin alev geciktirici özellikleri incelenmiştir. Kompozit malzemelerin üretimi için ilk olarak huntit/hidromanyezit minerali 10 ?m, 1 ?m ve 0.1 ?m tane boyutlarına öğütülmüş, daha sonra bu öğütülmüş mineraller farklı tane boyutlarında ve farklı miktarlarda plastik komponentlere eklenerek kompozit malzemeler üretilmiştir. Huntit/hidromanyezit ile güçlendirilmiş plastik kompozit numunelerin üretiminden sonra, bu numuneler DTA-TG, FTIR, XRD ve SEM-EDS ile karakterize edilmiştir. Ayrıca kompozitlerin mekanik ve elektriksel özellikleri çekme testi, sertlik, multimeter ve empedans makinesi ile tespit edilmiştir. Bunların yanında alev geciktiricilik testi de bu çalışmanın ana amacı olmak üzere uygulanmıştır. Bu bağlamda eklenen mineralin boyut dağılımının ve miktarının plastik malzemelere ateş önleyicilik etkisi ölçülmüştür. Huntit/hidromanyezit mineralinin boyut dağılımına ve miktarına bağlı olarak plastik kompozitlerde alev geciktiriciliği geliştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, flame retardancy properties of huntite/hydromagnesite mineral in plastic compounds were investigated for electrical applications. Prior to production of composite materials, huntite/hydromagnesite mineral was ground at particle sizes of 10 ?m, 1 ?m and 0.1 ?m. The ground minerals with different particle size and content levels were added to the plastic compounds to produce composite materials. After fabrication of huntite/hydromagnesite reinforced plastic composite samples, they were characterized by using DTA-TG, FTIR, XRD and SEM-EDS. Mechanical and electrical properties of the composites were also evaluated through tensile testing, hardness, multimeter and empedance machines. In addition, flame retardancy test were performed as a main objective of this research. By this way the effect of size distribution of the additives and the effect of the concent levels of the additives in the plastic compounds by means of flame retardancy are measured with this regard. It was concluded that flame retardant properties of plastic composites were improved depending on particle size and particle content of huntite/hydromagnesite minerals.