Ring iplik makinelerinde modern donanımların ürün kalitesi ve maliyete olan etkilerinin incelenmesi
Research effects of the modern hardwares on product quality and cost in the ring spinning machines
  1. Tez No: 213177
  2. Yazar: BURCU KENDİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAZMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma modern ring iplik makinelerinde bulunan modern donanımların iplik kalitesine ve maliyete olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için Tariş İplik İşletmesine gidilerek konvansiyonel ve modern ring iplik makinelerinden alınan iplik numuneleri bir dizi fiziksel testlere tabii tutulmuştur. Testlerde saptanan sonuçlar değerlendirilmiş, konvansiyonel ve modern ring iplik makineleri iplik kalitesi bakımından kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of the modern hardware on cost and the quality of the product in the ring spinning machines. Yarn samples taken from conventional and modern ring spinning machines in Taris were exposed to a physical test series. These test results were evaluated, then modern and conventional ring spinning machines were compared by their yarn qualities.